Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Pies-saper odznaczony przez Zełenskiego. Patron jest gwiazdą internetu
Patron - biało-brązowy pies rasy Jack-Russel terier - na co dzień pomaga swojemu panu rozminowywać obwód czernihowski. Jego pracę docenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przyznał zwierzęciu odznaczenie za ofiarną służbę. - Przyznałem nagrodę psu saperowi Patronowi, który nie tylko pomaga neutralizować przedmioty wybuchowe, ale i uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe - wyjaśnił przywódca. Patron, dzięki swojej urodzie, jest też popularny w internecie.
Odznaczenie w imieniu Patrona (po polsku jego imię brzmi Nabój) przyjął z rąk Zełenskiego jego właściciel i opiekun - saper Mychajło Iljew. Stało się to w obecności premiera Kanady Justina Trudeau, który w niedzielę przebywał z wizytą w Kijowie. Zwierzę zostało nawet "przedstawione" szefowi kanadyjskiego rządu.
Patron to piesek rasy Jack-Russel terier. W ostatnich miesiącach stał się znany w Ukrainie i poza jej granicami, bo uczestniczy w rozminowywaniu obwodu czernihowskiego. Zwierzak specjalizuje się w szukaniu min. - Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper - mówił jego opiekun portalowi Suspilne.
Patron uczy dzieci, jak zachowywać się na zaminowanych terenach
Mychajło Iljew jest saperem ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim. Jego Patron ma swój profil w Instagramie. Został również uwieczniony na muralu w Równym i na wielu dziecięcych rysunkach.
Ratownicy stworzyli także filmiki edukacyjne, w których Patron instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.
Jak podkreśla służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, przedmioty wybuchowe na terenach, gdzie doszło do rosyjskich ostrzałów i walk, stanowią ogromne zagrożenie i problem, z którym saperzy będą walczyć jeszcze przez co najmniej kilka lat po zakończeniu wojny.
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje