Reklama

Reklama

Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  10 tysięcy... i co dalej?

  Środa, 21 października (20:29)

  W dniu, w którym po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych zakażonych przekracza 10 tysięcy, trudno o przesadny optymizm. Tym bardziej, że sejmowe obrady na temat ustawowych środków, które mają skutki pandemii ograniczyć, pokazały, że obie strony politycznego sporu w Polsce ani myślą przestać zajmować się tym, co lubią najbardziej, czyli kłótnią. A jednak mam wrażenie, że starając się postępować rozsądnie, mamy szanse wyjść z tego wszystkiego cało. Cało jako społeczeństwo.

 • Grzegorz Jasiński

  Co tu się od-covidowało?

  Środa, 14 października (18:10)

  Nie widzę powodu, by udawać, że nie pamiętam śmieszkowania na temat "rzekomego" wypłaszczenia liczby zakażeń koronawirusem wiosną i w czasie wakacji. Dziś, kiedy dzienna liczba zakażeń jest 10 do 20 razy od tamtej wyższa, można mieć tylko nadzieję, że ci, którzy wtedy śmieszkowali, też to pamiętają. I potraktują jako nauczkę.

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Wespół w zespół po Nobla?

  Środa, 7 października (23:20)

  Praca naukowa jest przedsięwzięciem w coraz większym stopniu zespołowym. Instytut Karoliński i Królewska Szwedzka Akademia Nauk będą miały coraz większy problem, by w swoich dorocznych decyzjach dotyczących naukowych Nobli trzymać się zasady, że w danym roku i w danej dziedzinie wyróżnia nie więcej, niż trzy osoby. Akademicy będą jednak musieli z tym żyć, nic nie wskazuje na to, by zasady miały się zmienić, nikt nie chce przecież, by nagle pojawiło się 5 tysięcy nowych Noblistów.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy warto wierzyć naukowcom?

  Środa, 30 września (21:20)

  Wygląda na to, że warto. Przynajmniej do pewnego stopnia. I w niektórych dziedzinach bardziej niż w innych. Takie jest zdanie przeważającej części opinii publicznej z 20 krajów, wykazane w opublikowanych właśnie badaniach, przeprowadzonych przez Pew Research Center. Polska nie odbiega tu od przeciętnej, zaledwie 17 proc. z nas naukowcom raczej, czy w ogóle, nie wierzy. Blisko połowa z nas raczej naukowcom ufa, jedna czwarta ufa nawet bardzo. Co ciekawe, poziom zaufania nie jest w Polsce...

 • Grzegorz Jasiński

  Wstrzymać COVID czy wstrzymać konie?

  Środa, 23 września (19:25)

  Lata pracy nauczyły mnie, że informacje o przełomowych odkryciach naukowych, a szczególnie nowych lekach, powinno się podawać w chwili zakończenia badań i opublikowania ich wyników w wiarygodnym czasopiśmie naukowym. Dlatego konferencję prasową, na której wychodzi polityk - nawet z medycznym wykształceniem - i ogłasza, że oto "jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19" muszę traktować z dużą dawką sceptycyzmu. Nie dlatego, że to nie może być prawda. Dlatego, że to nie musi być prawda.

 • Grzegorz Jasiński

  Fałszywe strefy orędzia

  Środa, 16 września (20:44)

  Pierwsze orędzie o stanie Unii wygłoszone w Parlamencie Europejskim przez nową szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen pozostanie nam w pamięci ze względu na "strefy wolne od LGBTQI", na które w Unii miejsca nie ma. Problem w tym, że nie tylko nie ma na nie miejsca, ale i formalnie samych tych stref nie ma. Przynajmniej w Polsce. Pani Przewodnicząca w zapale walki o równość postanowiła swoją aluzją, choć bez wspominania wprost naszego kraju, powielić ordynarnego fake newsa. I...

 • Grzegorz Jasiński

  ​WYBORY JUŻ ZA TRZY LATA

  Środa, 9 września (17:10)

  Ożywione rozmowy Zjednoczonej Prawicy o rekonstrukcji rządu i nowej formie współpracy Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską i Porozumieniem są najlepszym dowodem na to, że kolejne wybory coraz bliżej. Politycy rządzących partii najwyraźniej rozumieją, że mają przed sobą niełatwe trzy lata rządów, które w dominującym stopniu rozstrzygną, jakie będą ich szanse w roku 2023.

 • Grzegorz Jasiński

  Nasza rocznica murem podzielona

  Środa, 2 września (20:10)

  Pamiętacie Państwo, gdzie po raz pierwszy usłyszeliście nazwisko Wałęsa? Nie kiedy, bo to oczywiste, ale właśnie - gdzie. Ja pamiętam. Było to w Miłkowie u podnóża Karkonoszy, gdzie z Rodzicami byłem w sierpniu 1980 roku na wczasach. Usłyszeliśmy to nazwisko dzięki małemu radyjku nastawionemu na Głos Ameryki z Waszyngtonu.

 • Grzegorz Jasiński

  Nowa normalność zależy od nas

  Środa, 26 sierpnia (16:33)

  Wakacyjne doświadczenia - z polskich, nieprzesadnie tłumnie odwiedzanych gór - pokazują mi, że koronawirus z naszej świadomości, a szczególnie z praktyki naszych zachowań, powoli znika. Owszem, płyny do dezynfekcji rąk są wszędzie dostępne, wezwania do noszenia maseczek w sklepach i pomieszczeniach zamkniętych, wywieszone, ale zarówno jeśli chodzi o dezynfekcję rąk, jak i przesłanianie ust i nosa, przesadnie pilnie się tego nie trzymamy. Wielka szkoda. Moim zdaniem dezynfekcja rąk, maseczki i...

 • Grzegorz Jasiński

  A co dalej z węglem?

  Środa, 12 sierpnia (18:48)

  W natłoku tematów ważnych, bardzo ważnych i umiarkowanie ważnych nie mieliśmy ostatnio czasu zajmować się sprawą rzeczywiście istotną, która wkrótce nam o sobie przypomni. Usłyszymy o niej zarówno w związku z negocjacjami górniczych związków zawodowych z rządem, jak i odgłosami z Brukseli, że bez względu na pandemię koronawirusa odejścia od Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie. Chodzi o to, co mamy zrobić z tym węglem.

 • Grzegorz Jasiński

  Zgubna pokusa ostentacji

  Środa, 5 sierpnia (18:40)

  Po wyborach prezydenckich osobom przywiązanym w Polsce do Kościoła i ogólnie tego co uznajemy za narodową tradycję przytrafiło się co najmniej kilka okazji, by - delikatnie mówiąc - być świadkami nieprzyjemnych przypadków ostentacji. Choć pierwszy z nich był jednostkowy, a kolejne dopiero zdają się zwiastować to, co nastąpi, wydają mi się na tyle ważne, by w ramach remanentu po pierwszej części urlopu je przypomnieć.

 • Grzegorz Jasiński

  A teraz w Bieszczady

  Środa, 15 lipca (18:04)

  Przez ostatnie dwa lata tak wiele razy przychodziło nam pisać o wyborach, kampaniach, prognozach, nadziejach czy rozczarowaniach, że oczekiwanie na chwilę, w której wydaje się, że na kolejne trzy lata mamy wybory z głowy, nie mogło dłużyć się bardziej. Spieszmy się korzystać z tej chwili, póki trwa. Jeszcze tylko ostateczne podsumowanie - posprzątanie segregatora z programami wyborczymi - i... można jechać na wakacje. Choćby w Bieszczady, gdzie może się wkrótce zebrać niemało zachwyconych...

 • Grzegorz Jasiński

  Ostry cień przydługiej kampanii

  Środa, 8 lipca (18:17)

  Trwający od półtora roku maraton wyborczy, przedłużony jeszcze częściowo za sprawą pandemii, a głównie wskutek histerii Koalicji Obywatelskiej, doprowadził nas już chyba na skraj emocjonalnego wyczerpania. Obyśmy za tydzień mieli go już za sobą. Bez uzasadnionych protestów wyborczych. Jeśli chcieliśmy jakoś innowacyjnie zapisać się w historii demokracji, do wyborów 1989 roku, wolnych w 35 procentach, możemy sobie teraz dopisać "debatę debat", w której kandydatów do tego samego urzędu dzieliło...

 • Opinie

  Nikt nikomu ręki nie poda

  Środa, 1 lipca (14:40)

  Czy pamiętacie państwo, co było największą "aferą" krótkiego okresu kohabitacji Andrzeja Dudy z rządem PO-PSL pod kierownictwem Ewy Kopacz? Brawo. Ja też pamiętam. Wszystko inne przyćmił skandal związany z tym, że pan prezydent rzekomo nie podał ręki pani premier. To, że podczas oficjalnych uroczystości na Westerplatte nie było między nimi uścisku dłoni było faktem, w nadmuchanym do granic absurdu "skandalu" chodziło o to, że miał to być z jego strony wyraz braku szacunku. Nie wracając już do...

 • Grzegorz Jasiński

  A ty na złość komu odmrozisz sobie uszy?

  Środa, 24 czerwca (13:00)

  Przed ważnymi wyborami politycy mają skłonność do powracania myślami do słynnego pytania Ronalda Reagana. Warto jednak przypomnieć, że owo pytanie z kampanii prezydenckiej 1980 roku nie ograniczało się do słów, czy jest wam lepiej, niż było cztery lata temu. Późniejszy prezydent pytał jeszcze, czy możecie więcej kupić, czy bezrobocie spadło i czy Ameryka cieszy się większym prestiżem.

 • Grzegorz Jasiński

  Lepiej Gdybyśmy Byli Tolerancyjni…

  Środa, 17 czerwca (19:50)

  Pierwszy raz o tolerancję pokłóciłem się z moimi bliskimi przyjaciółmi już w 1993 roku, kiedy zauważyli u mnie na półce malutki zbiór esejów Ryszarda Legutki "Nie lubię tolerancji". Może nawet bardziej zdenerwował ich nie sam tytuł, ale okładka, na której to Michnik nosił Kiszczaka, to Kiszczak Michnika.