Reklama

Reklama

Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Globalna wpadka w biopaliwa

  Środa, 13 kwietnia (16:16)

  Europejskie przepisy dotyczące biopaliw zachęcają do nieetycznych praktyk i powinny zostać zmienione - alarmuje w opublikowanym dziś raporcie brytyjski Nuffield Council on Bioethics.

 • Tylko u nas

  Dotkliwa nieoznaczoność zmysłów

  Środa, 6 kwietnia (16:42)

  Kubki smakowe bezpośrednio na talerzu, pokrętne drogi naszego węchu czy dźwięki, które rzeczywiście przez chwilę brzmią nam w uszach to tylko kilka tematów najnowszych odkryć naukowych dotyczących naszych zmysłów. Choć ze zmysłów korzystamy od zawsze, wciąż nie wiemy o nich wszystkiego i być może to sprawia, że posługujemy się nimi wciąż niedoskonale.

 • Reklama

  Reklama

 • Tylko u nas

  Marihuana jednak ogłupia

  Środa, 30 marca (16:58)

  Marihuana może obniżać zdolności umysłowe pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane - piszą w najnowszym numerze czasopisma "Neurology" naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Ich zdaniem, ryzyko towarzyszące stosowaniu przez tych pacjentów tak zwanej medycznej marihuany przewyższa ewentualne pozytywne skutki.

 • Tylko u nas

  Wielki Zderzacz - maszyną czasu?

  Środa, 23 marca (15:16)

  Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), uruchomiony niedawno w laboratorium CERN w Genewie, miał być instrumentem przenoszącym nas w przyszłość nauki, posuwającym nas do przodu w rozumieniu podstawowych praw natury. Naukowcy z Vanderbilt University twierdzą teraz, że na tym wcale nie musi się skończyć. Ich zdaniem, najpotężniejsze narzędzie badawcze współczesnej nauki może nas też cofnąć... do przeszłości.

 • Kataklizm w Japonii

  Lekcja Fukushimy

  Środa, 16 marca (14:11)

  Kryzys nuklearny w Japonii nie doprowadzi do rezygnacji z energetyki jądrowej. Co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze okazało się, że nawet najstarsze i od dawna uważane za najmniej bezpieczne reaktory są w stanie przetrwać trzęsienie ziemi o niespotykanej sile. Po drugie, świat na rezygnację z energii jądrowej po prostu nie może sobie pozwolić, szczególnie teraz, kiedy chce obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Nie znaczy to jednak, że z sytuacji w Fukushimie nie należy wyciągnąć wniosków....

 • Nauka

  Z punktu widzenia królika (doświadczalnego)

  Środa, 9 marca (14:17)

  Za co ci naukowcy biorą pieniądze? Przecież to, o czym piszą, jest oczywiste. Albo inaczej. Co oni znowu wymyślili? Przecież to kompletna bzdura. Jest taka dziedzina badań naukowych, której doniesienia zaskakująco często przyjmowane są jednym z powyższych komentarzy. To psychologia.

 • Tylko u nas

  Fala śmierci, czyli po co obcinać szczurom głowy

  Środa, 23 lutego (14:19)

  Etyczny eksperyment z użyciem gilotyny? To nie wydaje się możliwe. A jednak. Opublikowano niedawno wyniki badań naukowców z Radboud University w holenderskim Nijmegen, które zmierzały do ustalenia, w jak najbardziej humanitarny sposób można pozbawić zwierzę życia. I właśnie po to obcinano szczurom głowy. Straszne? Trochę tak. Ale chyba jednak konieczne.

 • Tylko u nas

  Kamera z głowy, czyli... wiwat siły natury

  Czwartek, 17 lutego (12:11)

  Wafaa Bilal zdecydował się usunąć kamerę, którą w listopadzie minionego roku kazał sobie zamontować z tyłu głowy. Iracki naukowiec i artysta, profesor New York University przerwał w ten sposób artystyczny projekt, który miał trwać przez rok i polegał na przesyłaniu do internetu zdjęć wykonywanych co minutę, jako zapisu tego, co pozostawia za sobą.