Reklama

Trwają kontrole w domach. Czy inspektorem może być listonosz? Czy musisz go wpuścić?

Trwają wzmożone kontrole abonamentu RTV. Do końca września 2022 roku wszczęto niemal 40 tys. postępowań egzekucyjnych w stosunku do osób, które nie opłacały daniny na publiczne media. Rozwiewamy wątpliwości co do tego, czy kontrole abonamentu RTV wykonują listonosze Poczty Polskiej. Odpowiadamy również, czy kontroler poczty może wejść do domu.

Jeszcze do końca 2022 roku wysokość abonamentu RTV wynosi 7,50 zł za odbiornik radiofoniczny i 24,50 zł za odbiornik telewizyjny. Od 1 stycznia 2023 roku abonamentów czekają podwyżki. Z tymi nierozerwalnie wiąże się również wysokość kar za unikanie podatku. Jak wyglądają kontrole abonamentu RTV i czy przeprowadzają je listonosze?  

Kontrole opłaty abonamentu RTV

Zgodnie z polskim prawem wszystkie odbiorniki radiowe i telewizyjne podlegają rejestracji. Oczywiście poza określonymi wyjątkami, ponieważ istnieje grupa osób, która nie musi przejmować się tą daniną. Pozostali muszą być gotowi na to, że odpowiedzialna za ściąganie abonamentu od użytkowników Poczta Polska zapuka do ich drzwi

Reklama

Jak wyglądają kontrole abonamentu RTV? Kontrolerzy z Poczty Polskiej sprawdzają, czy osoby posiadające w domach takie urządzenia płacą regularnie abonament RTV. Kontrolerzy muszą wykazać, że urządzenie działa i może służyć do odbioru sygnału w dowolnym momencie.

Czy kontrole abonamentu RTV wykonują listonosze?

Abonament RTV, co pokazują statystki, to nielubiana przez Polaków opłata. Płacona jest przez niewielu. Raport KRRiT za 2020 r. dowodził, że spośród 13,57 mln gospodarstw domowych aż 96,4 proc. posiada telewizor w domu

Faktycznie abonament RTV regulowało w terminie niewiele ponad 680 tys. osób. Biorąc pod uwagę liczbę odbiorników, to niewielka grupa. Stąd kontrole abonamentu RTV, które przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A.

CZYTAJ TAKŻE: Opłaciłeś obowiązkową daninę za radio w aucie? Nie? To zapłacisz 30 razy tyle

Wokół abonamentu RTV narosło wiele mitów. Wśród nich ten, że listonosz wraz z poleconym listem może wejść do naszego domu i sprawdzić, czy płacimy podatek na publiczne media. Czy kontrole abonamentu RTV wykonują listonosze? Listonosz nie prowadzi kontroli abonamentu RTV. Za to odpowiedzialne jest Centrum Obsługi Finansowej:

Dlatego nie należy łączyć obowiązków listonoszy z pracownikami Centrum Obsługi Finansowej. To dwa różne stanowiska.

Czy kontroler może wejść do domu?

Prawnicy podkreślają, że nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera do domu. Kontroler musi udowodnić, że odbiornik działa w dowolnym momencie. Jednak aby to zrobić, musi wejść do domu lub samochodu. Nie ma jednak obecnie przepisów prawnych, które zmuszałyby do otwarcia drzwi kontrolerom.

Kiedy dojdzie do kontroli, a właściciel nie płaci abonamentu, pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Po zakończeniu postępowania dowodowego wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika oraz ustalająca opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika.

Kogo nie dotyczą kontrole abonamentu RTV?

Warto pamiętać, że kontrole abonamentu RTV nie dotyczą osób, które ukończyły 75. rok życia. Te są zwolnione z obowiązku płacenia opłaty na publiczne media. Kto jeszcze nie musi przejmować się kontrolą abonamentu RTV? Kontrolerzy nie zapukają do drzwi:

  • osób zaliczonych do I grupy inwalidzkiej;
  • bezrobotnych;
  • weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • osób, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Kogo nie dotyczą kontrole abonamentu RTV? Warto również pamiętać o tym, że nie ma obowiązku płacenia zaległości przedawnionych. Ta liczona jest po upływie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności.

CZYTAJ TAKŻE:

Zmiany w abonamencie RTV w 2023 roku. Chcesz "obejść" podwyżki? Oto sposób

Opłata reprograficzna. Czy nowy podatek uderzy w kierowców?

Kontrolerzy z poczty robią zdjęcia aut i straszą. Prawnicy: A niech straszą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | Poczta Polska SA | listonosze | kontrole

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy