Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Protest przy granicy z Ukrainą. Gigantyczne korki
Przejścia graniczne w Dorohusku oraz Hrebennem są sparaliżowane z powodu protestu transportowców. W kolejkach stoją setki ciężarówek, a czas oczekiwania na przejazd wynosi już około 90 godzin, czyli prawie cztery doby. Protestujący przepuszczają jedynie autokary, transporty z żywnością, pomocą humanitarną i paliwami. Pozostałe ciężarówki są przepuszczane w interwałach raz na godzinę.
![Setki ciężarówek w kolejkach na przejściach granicznych z Ukrainą.](https://i.iplsc.com/-/000HYPN9MCWISJ9Q-C461-F4.webp)
Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu blokuje od poniedziałku przejścia graniczne z Ukrainą. Nie zgadza się na liberalizację przepisów dotyczących handlu z UE. Lubelska Izba Administracji Skarbowej przekazał, że wskutek akcji utworzyły się potężne korki.
Na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście graniczne w Dorohusku na odprawę w 30-godzinnej kolejce oczekuje ok. 650 pojazdów ciężarowych. W Hrebennem po polskiej stronie w kolejce stoi ok. 900 tirów, a czas oczekiwania wynosi 90 godzin.
Zdecydowanie mniej czasu na odprawę trzeba poświęcić w Zosinie (dwie godziny, kolejka na 20 tirów) oraz Dołhobyczowie (sześć godzin, korek na 60 ciężarówek).
Lokalna policja nadzorująca przebieg blokady informuje, że protestujący przepuszczają jedynie autokary, transporty z żywnością, pomocą humanitarną i paliwami. Pozostałe ciężarówki są przepuszczane w interwałach raz na godzinę.
Ukraiński ambasador oburzony protestem na granicy
Zarzewiem konfliktu jest proponowana przez Brukselę liberalizacja handlu z Kijowej. Protestujący postulują m.in. wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli.
Protestem oburzony jest ambasador Ukrainy w Polsce. ""To bolesny cios w plecy Ukrainy, która cierpi z powodu rosyjskiej agresji. Korytarze solidarności między Ukrainą a Unią Europejską przebiegające przez terytorium Polski są zagrożone" - napisał Wasyl Zwarczyk.
Dyplomata apelował o zaprzestanie blokowania przejść granicznych oraz "wybór innych form obrony swoich praw".
Źródło: Interia, PAP
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje