Prezydent po RBN: Rozmawiałem z Joe Bidenem o wspólnej produkcji amunicji

Oprac.: Paweł Basiak
Rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji amunicji - powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda. Przedmiotem spotkania była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w kraju w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, a także wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RBN prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał z Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej, polsko-amerykańskiej produkcji militarnej m.in. amunicji. - Można więc powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta - dodał i zaznaczył, że "na pewno te rozmowy będą kontynuowane".
Prezydent pytany o dostawy samolotów MiG-29 czy F-16 dla Ukrainy, odpowiedział, że "w kwestii samolotów nie było rozmów z prezydentem USA".
Jak zaznaczył, "nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne". - Jeżeli będzie taka inicjatywa, to w pierwszej kolejności jesteśmy gotowi przekazać MiGi-29, które jeszcze mamy, a które strona ukraińska może użyć właściwie natychmiast, biorąc pod uwagę obecne umiejętności, zdolności ukraińskich pilotów - powiedział Duda.
Prezydent powiedział również, że Polska - wraz z Niemcami i Francją - podjęła w ramach Trójkąta Weimarskiego wspólną deklarację w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Ta deklaracja jest bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym - oświadczył prezydent. - Przyjmujemy ją z satysfakcją - podkreślił.
Andrzej Duda przekazał, że głównym tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego była kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście wojny w Ukrainie, obrona Ukrainy przed Rosją oraz pomoc państw Zachodnich i NATO. - Chcę z satysfakcją powiedzieć, że to rzeczywiście gremium (rząd i opozycja - przyp. red.), które widać, że w poważny sposób podchodzi do polskich spraw. (...) Cieszę się, że temat Ukrainy jest traktowany w sposób poważny, i podejście wszystkich uczestników tych spotkań jest niezwykle konstruktywne - oświadczył prezydent Duda.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się o godz. 12
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się po godzinie 12:00. - Chciałem państwa zaprosić do wysłuchania pewnego omówienia zagadnień. Chciałem podzielić się z państwem, tym wszystkim, co się działo i jak wygląda obraz rozmów prowadzonych w ostatnim czasie - przekazał na początku prezydent.
Andrzej Duda przekazał, że w posiedzeniu nie bierze udziału premier Mateusz Morawiecki, który przebywa dziś w Kijowie. - Ja się uśmiecham, że on tam pojechał zawieźć nasze Leopardy, jako pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę w ramach koalicyjnej pomocy czołogowej, której od samego początku jesteśmy inicjatorem - mówił.
- Pierwsze czołgi Leopard z Polski dotarły do Ukrainy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. - Równolegle szkoleni są polscy żołnierze, przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w Centrum Szkolenia Leopard w Świętoszowie - dodał. Błaszczak zaznaczył, że w tym samym czasie wzmacniane jest wojsko polskie. - Działamy tak, aby odstraszyć agresora. Wzmacniamy wojsko polskie, aby osiągnąć ten cel - zaznaczył szef MON.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
W komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazano, że na posiedzeniu Rady "omówione zostaną bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa" związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, także w kontekście konsultacji Prezydentów Polski i USA oraz nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Z kolei prezydencki minister Marcin Przydacz informował, że tematem posiedzenia RBN będzie "sytuacja bezpieczeństwa w regionie w kontekście ostatnich wydarzeń dyplomatycznych, w tym wizyty prezydenta USA i szczytu B9".
Joe Biden w Polsce. Spotkał się z Andrzejem Dudą
W środę prezydent USA Joe Biden zakończył wizytę w Polsce; we wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosił też przemówienie do narodu polskiego, a w środę wziął udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie ich tematykę.
Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń"
W rocznicę napaści Rosji, dwóch prezydentów - Polski oraz Ukrainy - udzieli pierwszego wspólnego wywiadu telewizyjnego.
Z Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim porozmawia Bogdan Rymanowski, gospodarz specjalnego wydania "Gościa Wydarzeń". Transmisja w Polsacie, Polsacie News, Wydarzeniach24, w Interii i na polsatnews.pl.