USA sięgną nie tylko po surowce z Ukrainy? Rosjanie ogłaszają
Rosja i Stany Zjednoczone Ameryki rozpoczęły rozmowy na temat wspólnych projektów w dziedzinie metali ziem rzadkich - poinformował komisarz Kremla ds. współpracy międzynarodowej Kiriłł Dmitrijew. Rosyjskie media podają nieoficjalnie, że w grę może wchodzić także m.in. wydobycie aluminium w Krasnojarsku. Kwestia ta ma być omawiana podczas kolejnej rundy negocjacji w Arabii Saudyjskiej w połowie kwietnia.

Kiriłł Dmitrijew, który jest także szefem Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), o możliwościach nawiązania nowych relacji gospodarczych na linii Waszyngton-Moskwa, mówił w wywiadzie dla rosyjskiej gazety "Izwiestia".
- Metale ziem rzadkich są ważnym obszarem współpracy i oczywiście zaczęliśmy już omawiać różne projekty w tej dziedzinie w Rosji - przekazał.
Rosja kusi USA współpracą w dziedzinie metali ziem rzadkich
W rozmowie z dziennikarzami Dmitrijew przekonywał, że zainteresowanie planowanymi inicjatywami wyrazić miało już wiele firm, podkreślając jednocześnie, że Rosja może pochwalić się znacznie większymi rezerwami metali ziem rzadkich niż Ukraina i jest skłonna rozwijać współpracę w tej dziedzinie nie tylko z USA, ale i innymi chętnymi krajami.
Wcześniej m.in. projekt śledczy kanału telewizyjnego Current Time informował, że prezydent Rosji Władimir Putin znacjonalizował dekretem największego producenta metali ziem rzadkich w kraju - Zakłady Magnezu w Solikamsku - i przekazał go państwowej korporacji Rosatom, kontrolowanej przez środowisko blisko związane z Kremlem.
Z kolei pod koniec lutego prezydent USA napisał na platformie Truth Social, że on i rosyjski przywódca rozmawiają o "dużych" umowach gospodarczych w ramach negocjacji ws. wojny w Ukrainie. Swoje zainteresowanie rosyjskimi zasobami naturalnymi Trump powtórzył także podczas marcowego wywiadu dla Fox News.
Media: Kreml chce rozmów podczas kolejnej rundy negocjacji
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że rozmowy na temat wspólnych projektów obejmować mają również wydobycie aluminium w Krasnojarsku. Działają tam ogromne huty, produkujące rocznie ok. 850 ton aluminium, co odpowiada jednej czwartek całej rosyjskiej produkcji tego metalu.
Dalsze ustalenia na ten temat, według rosyjskich mediów, mogą zostać poczynione w połowie kwietnia podczas kolejnej rundy negocjacji w Arabii Saudyjskiej.
USA z dostępem nie tylko do ukraińskich surowców?
Władimir Putin zaproponował, aby Stany Zjednoczone włączyły się do badania rosyjskich złóż metali ziem rzadkich w ramach przyszłej umowy gospodarczej już w lutym, przy czym miał on na myśli także te złoża, które leżą na okupowanych ukraińskich terytoriach.
W tym samym czasie doszło do poważnego kryzysu w stosunkach USA z Ukrainą, który skończył się niepodpisaniem przez Wołodymyra Zełenskiego porozumienia o surowcach i kłótnią w Białym Domu.
Oficjalnie obie strony cały czas wyrażają wolę renegocjacji umowy, ale Donald Trump, w najnowszym wywiadzie, stwierdził, że prezydent Ukrainy chce wycofać się z umowy o wydobyciu metali ziem rzadkich i ostrzegł go przed "dużymi problemami", jeśli to zrobi.
Źródło: "Izwiestia", "Kommiersant"
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!