Reklama

Reklama

Orkan Malik wywołał cofkę na Bałtyku. Alert trzeciego stopnia

Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje na polskim wybrzeżu. Specjaliści uważają, że przechodzący nad Polską orkan Malik może powodować cofkę, czyli gwałtowne podniesienie się wód w Bałtyku oraz wpływających do niego rzekach. To niebezpieczne zjawisko udało się nagrać jednej z użytkowniczek TikToka z Darłówka.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia o wezbraniu wód Morza Bałtyckiego z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Alert jest ważny do godz. 23. w poniedziałek i dotyczy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

"W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na całym Wybrzeżu przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe są znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki" - uściślono.

Reklama

Cofka w Darłówku. Wywołał ją silny wiatr

Do cofki, przed którą przestrzegło Biuro, doszło w Darłówku (woj. zachodniopomorskie). To zjawisko, czyli podwyższenie się poziomu morza za sprawą silnych porywów wiatru, zarejestrowała jedna z użytkowniczek TikToka. Jej zdaniem, prędkość podmuchów sięgała wówczas 100 km/h. Nagranie wyświetlono już ponad 400 tys. razy.

Na następnym nagraniu widać, że niebezpieczne zjawiska nie ustały również rano. Internautka nagrała, jak wysokie fale Bałtyku rozbijają się o brzeg.

Orkan Malik nad Polską. Setki interwencji straży pożarnej

Nad Polską od soboty przechodzi orkan Malik. W ciągu ostatniej nocy strażacy w całym kraju odnotowali setki zgłoszeń, dotyczących powalonych drzew, zerwanych dachów i linii energetycznych, a także zniszczonych budynków. 

Żywioł sprawił, że w niedzielny poranek 680 tys. osób było bez dostępu do prądu. Brak zasilania to dotkliwy problem również dla kolei. Pociągi różnych przewoźników, w tym PKP Intercity i Polregio, notują kilkusetminutowe opóźnienia - zwłaszcza te jadące przez Pomorze oraz Pomorze Zachodnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy