Reklama

Milion za milionem. Ile zebrano na WOŚP?

Licznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pędzi jak szalony. Jak poinformował Jerzy Owsiak, zebrano dotychczas ponad 154 mln zł. Tegoroczny, 31. Finał WOŚP przebiegał pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".Jak poinformował sztab, tuż przed "Światełkiem do Nieba", które tradycyjnie odbywa się o godz. 20, wolontariusze WOŚP zebrali ponad 90 mln zł. Godzinę później na koncie WOŚP było już prawie 110 mln zł.

Wydarzenia towarzyszące finałowi WOŚP odbywały się w niedzielę w wielu miastach i miejscowościach w całej Polsce.

Reklama

W Warszawie studio, z którego transmitowano finał WOŚP, ustawiono na Placu Defilad. Na Placu Bankowym odbywają się koncerty; stamtąd też wystartował bieg "Policz się z cukrzycą". O godz. 20 odbył się happening "Światełko do Nieba", który zgromadził tłumy ludzi. W tym roku nie było jednak fajerwerków, a pokaz muzyczno-multimedialny. Wydarzenie było również hołdem dla Ukrainy.

Organizatorzy przygotowali festiwal obrazu, dźwięku, ognia i świateł, a na ekranach wyświetlono m.in. obrazy z Ukrainy, a także wolontariuszy pomagających ukraińskim uchodźcom i obrazy z poprzednich finałów WOŚP. Odliczanie do "Światełka do Nieba" prowadzili Jerzy Owsiak i prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Stołeczna policja poinformowała, że 31. Finał WOŚP przebiegał spokojnie i nie odnotowano żadnych incydentów.

Pieniądze zbierane podczas 31. Finału WOŚP zostaną przeznaczone na zbiera wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.

WOŚP 2023. Ponad 120 tys. wolontariuszy

W tegorocznym finale WOŚP uczestniczy ponad 120 tys. wolontariuszy w kraju i zagranicą, którzy zbierają pieniądze do puszek. 

Przygotowano 225 tys. puszek oraz 35,7 mln serduszek w wersji polskiej i ponad 1,55 mln w wersji angielskiej. 

Uruchomiono ponad 1,6 tys. orkiestrowych sztabów, które koordynują tysiące imprezy i wydarzeń związanych z finałem w Polsce i w różnych częściach świata. 

Pieniądze zbierane są m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Islandii, USA, Nowej Zelandii, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Singapurze i w Arabii Saudyjskiej.

WOŚP 2023. "Chcemy wygrać z sepsą"


Za pieniądze zebrane w ramach 31. Finału WOŚP kupione będą m.in.: urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF; analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego; zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych; systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych.

Podczas zeszłorocznego finału zebrano ponad 224 mln zł. Pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu okulistycznego dla dzieci.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WOŚP | Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy