Andrzej Duda napisał list do Donalda Tuska. Ujawniono treść
Andrzej Duda napisał list do Donalda Tuska po tym, jak powiadomił o podpisaniu tzw. ustawy azylowej. Kancelaria Prezydenta ujawniła treść pisma do szefa rządu. W tekście prezydent nie omieszkał uderzyć w premiera. Szefowi rządu zadał także cztery pytania.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że podpisał ustawę ws. ograniczenia prawa do azylu. W swojej wypowiedzi przekazał także, że w sprawie tej napisał do premiera Donalda Tuska list.
Niedługo później w mediach społecznościowych prezydenta opublikowano treść pisma Dudy do Tuska.
W tekście czytamy, że bezpieczeństwo polskich żołnierzy i funkcjonariuszy to "priorytet prezydentury" Andrzeja Dudy.
Ustawa azylowa. Andrzej Duda z listem do Donalda Tuska
Duda w liście przypomniał m.in., że w przeszłości środowisko premiera sprzeciwiało się budowie zapory na granicy z Białorusią, wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie części województw podlaskiego i lubelskiego czy uchwaleniu przepisów wzmacniających ochronę granicy państwowej.
Prezydent uderzył też w Tuska, stwierdzając, że "nazywaliście nielegalnych migrantów 'biednymi ludźmi', proponując ich wpuszczanie bez kontroli" do Polski.
Polski przywódca ocenił, że dobrze, iż "doszło do zmiany w tych fundamentalnie istotnych dla RP sprawach".
Prezydent Duda z pytaniami do premiera Tuska
Prezydent do premiera skierował w liście także cztery pytania. "Jakie działania podjął pan premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec?" - brzmi pierwsze z nich.
W kolejnym Duda pyta o działania, jakie Tusk podjął "w ramach prezydencji Polski w zakresie prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie UE, aby przeciwdziałać niekorzystnym dla RP rozwiązaniom? Jakie działania zostały do tej pory poczynione w celu zwolnienia Polski z zobowiązań przewidzianych w tzw. puli solidarnościowej, w szczególności z udziału w mechanizmie relokacji (przekazywania) i kontrybucji finansowych?" - napisał prezydent.
Andrzej Duda zapytał też, czy organy podejmują obecnie działania w celu realizacji wytycznych KE co do implementacji Paktu, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców? Ile takich Centrów powstaje? W jaki sposób na finansowane?" - wybrzmiało.
Ostatnie pytanie dotyczy "działań, które zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska KE i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE".
Zgodnie z nowelą ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, możliwość czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres ten będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!