Kamiński i Wąsik pozostają posłami? Polacy wyrazili zdanie
66,2 proc. Polaków twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stracili mandaty poselskie i nie mają prawa do głosowania w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu IBRiS. Przeciwnego zdania jest natomiast co czwarty badany. Ułaskawieni politycy zapowiadają, że pojawią się w Sejmie.
Choć polityczna wrzawa wokół mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wciąż trwa, Polacy wyrobili swoje zdanie na ten temat. Najnowszy sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET nie pozostawia złudzeń.
Sondaż: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami
Z badania wynika, że 66,2 proc. respondentów uznało, iż ułaskawieni przez prezydenta politycy Prawa i Sprawiedliwości nie są już parlamentarzystami, w związku z czym nie posiadają prawa do głosowania w Sejmie. W tej grupie 52,6 proc. pytanych postawiło na odpowiedź "zdecydowanie nie", z kolei 13,6 proc. na odpowiedź "raczej nie".
Na przeciwległym biegunie znalazło 25,3 proc. ankietowanych - 17,3 proc. z nich wskazało "zdecydowanie tak", a 8 proc. "raczej tak".
Niespełna co dziesiąty respondent (8,5 proc.) nie ma swojego zdania w tej kwestii.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik posłami? Spór o mandaty polityków
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili zakłady karne we wtorek przed tygodniem. Stało się tak po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który po niemal dziewięciu latach znów zdecydował o ich ułaskawieniu.
Politycy PiS zostali skazani prawomocnie 20 grudnia w związku z aferą gruntową. Orzeczenie zapadło po skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia, ponieważ w czerwcu 2023 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że poprzedni akt łaski Andrzeja Dudy nie był wiążący dlatego, że zapadł przed uprawomocnieniem się wyroku.
W związku z decyzją sądu marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaszeniu mandatów poselskim Kamińskiego i Wąsika. Politycy odwołali się od decyzji do SN, jednak ten wydał dwa różne orzeczenia - Izba Pracy poparła wniosek Szymona Hołowni w sprawie Mariusza Kamińskiego, z kolei Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przychyliła się do odwołania Macieja Wąsika.
Zdaniem eksperta Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka prezydencki akt łaski prezydenta anuluje kary nałożone na przedstawicieli PiS, jednak prawomocny wyrok sądu automatycznie pozbawił ich mandatów. - Oni przestali być posłami w momencie prawomocnego skazania przez sąd, do którego niewątpliwie doszło. Wówczas utracili bierne prawo wyborcze. O ile można jeszcze wytłumaczyć, że prezydenckie prawo łaski może zatrzeć skazanie w przyszłości, o tyle nie może ono mandatu poselskiego przywrócić. To by się kłóciło z przepisem o ich utracie i procedurze uzupełnienia - wyjaśnia dr Marcin Szwed.
Z kolei zdaniem prof. Ryszarda Piotrowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego Kamiński i Wąsik wciąż pozostają parlamentarzystami. W dzień ułaskawienia polityków konstytucjonalista powiedział w rozmowie z RMF FM, że działanie marszałka Sejmu było "usiłowaniem nieudolnym". W jego ocenie Izba Pracy nie była właściwym organem do rozstrzygania w sprawie mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego, ponieważ to Izba Kontroli Nadzwyczajnej ma kompetencje w tym zakresie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!