Broń dla Ukrainy produkowana w Polsce? "Nie możemy o tym mówić głośno"
Istnieją polsko-ukraińskie fabryki na terytorium RP, ale ze względu na geograficzną bliskość do Rosji, nie możemy o tym mówić szczegółowo - oznajmił Piotr Łukasiewicz, chargé d'affaires ambasady Polski w Kijowie. Dyplomata wskazał, że współpraca obejmuje między innymi produkcję dronów, naprawę czołgów i kooperację w dziedzinie zaawansowanych technologii.
Chargé d'affaires ambasady RP w Kijowie Piotr Łukasiewicz udzielił wywiadu ukraińskiemu portalowi ZN.UA. Dyplomata był pytany między innymi o to, jakie są szanse na utworzenie wspólnych przedsiębiorstw z zakresu produkcji broni i amunicji - ten odparł, że taka współpraca między oboma państwami już istnieje.
- Niestety nie mogę omówić tego szczegółowo, ale współpraca obejmuje produkcję dronów, naprawę czołgów, a także odbywa się w obszarze wysokich technologii - podkreślił.
Wojna w Ukrainie. Polska produkuje broń dla Ukrainy. "Nie możemy mówić głośno"
Gdy dziennikarze zwrócili uwagę na fakt, że Niemcy również podjęli taką współpracę, co zostało podane do publicznej wiadomości. Piotr Łukasiewicz wskazał, że Polska też posiada taki zakład, lecz bezpośrednie sąsiedztwo z Rosją nie pozwoliło na transparentność.
- Niektóre kraje deklarują taką współpracę, jak budowa fabryki sprzętu wojskowego, ponieważ geograficznie są położone daleko od Rosji. A ponieważ nie są w takim niebezpieczeństwie, mogą o tym mówić głośno. My jesteśmy bardzo blisko i dlatego o tym nie mówimy. Geografia jest więc bardzo ważna w tym kontekście - podkreślił chargé d'affaires
Portal zaznaczył jednocześnie, że Ukraina posiada dotychczas podobne zakłady również w Czechach czy Francji.
Więcej informacji o wojnie w Ukrainie w raporcie specjalnym Interii.
Ukraina-Rosja. Pomoc dla Kijowa z USA i Polski
Choć sytuacja na froncie nie rysuje się w ostatnim czasie w pozytywnym świetle, zachodnia pomoc dla toczącego wojnę z Rosją państwa nie ustaje. W poniedziałek ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że Waszyngton przekazał Kijowowi niemal 2,5 miliarda dolarów wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa.
"To wsparcie pojawia się w krytycznym momencie, gdy Rosja nasila swoje ataki, uciekając się nawet do angażowania północnokoreańskich żołnierzy i kontynuując przyjmowanie broni z Korei Północnej i Iranu" - napisał Wołodymyr Zełenski, komentując amerykański transfer.
Tymczasem - według ustaleń agencji Bloomberg - Polska zaoferowała Ukrainie pomoc po groźbach z Bratysławy.
Rząd Donalda Tuska miał wyrazić gotowość zwiększenia eksportu energii elektrycznej do Ukrainy, jeśli premier Słowacji Robert Fico zrealizuje swoją groźbę odcięcia dostaw prądu tego kraju. Jako warunek sojusznik Viktora Orbana wskazał wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez ukraińskie terytorium, co odbywało się do końca 2024 roku, mimo trwającej wojny.
Od środy tranzyt został zakończony.
Źródło: ZN.UA
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!