Rosyjski gaz nie płynie, nagłe reperkusje. "Bez ogrzewania i ciepłej wody"

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
9,8 tys.
Udostępnij

W separatystycznym mołdawskim regionie Naddniestrze wstrzymano w środę dostawy ciepłej wody i ogrzewania - poinformowała agencja Reutera, powołując się na pracownika lokalnej sieci energetycznej Tirasteploenergo. To pokłosie wygaśnięcia w środę umowy między Rosją a Ukrainą - Moskwa zaprzestała eksportu gazu przez Ukrainę do Europy.

Mołdawia. W Naddniestrzu odcięto ogrzewanie i ciepłą wodę. Na zdjęciu lider regionu Wadim Krasnosielski
Mołdawia. W Naddniestrzu odcięto ogrzewanie i ciepłą wodę. Na zdjęciu lider regionu Wadim KrasnosielskiDeepState Map / president.gospmr.org/materiał zewnętrzny

- Nie ma ogrzewania ani ciepłej wody - powiedział pracownik z największego miasta Naddniestrza, Tyraspola. Na stronie Tirasteploenergo podano, że ogrzewanie odcięto o godz. 7 czasu lokalnego (godz. 6 czasu polskiego). Ograniczenia nie obejmują niektórych instytucji, na przykład szpitali.

Spółka zaapelowała do mieszkańców, by ubierali się ciepło, przebywali w jednym pokoju, na oknach i drzwiach balkonowych zawiesili koce lub grube zasłony, a mieszkania ogrzewali piecykami elektrycznymi.

Mołdawiaa. W Naddniestrzu odcięto ogrzewanie i ciepłą wodę

Sytuacja w Naddniestrzu to pokłosie zakończenia w środę umowy między Moskwą a Kijowem. Chodzi o tranzyt rosyjskiego gazu do krajów europejskich przez terytorium Ukrainy.

Ukraina podała w środę, że tranzyt rosyjskiego gazu wstrzymano przez wzgląd na bezpieczeństwo narodowe. - Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie - oznajmił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, uzasadniając decyzję o wstrzymaniu tranzytu, powiedział, że nie chce, by Rosja dalej zarabiała miliardy na krwi ukraińskich obywateli.Mołdawia otrzymywała dotąd około 2 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie. Surowiec trafiał do Naddniestrza. Pozostała część Mołdawii od 2023 roku nie jest uzależniona od gazu z Rosji, ponieważ kupuje gaz na rynkach europejskich i światowych.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Cymański i Kalisz w "Gościu Wydarzeń". "Obiecałem, że będą fajerwerki, i są"
      Cymański i Kalisz w "Gościu Wydarzeń". "Obiecałem, że będą fajerwerki, i są"Polsat NewsPolsat News
      Przejdź na