Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Zamieszki w Rumunii. Tysiące emigrantów protestują
W Bukareszcie w piątek tysiące mieszkających na stałe za granicą Rumunów wzięło udział w proteście, by wyrazić sprzeciw wobec władz i korupcji. Doszło do użycia gazu łzawiącego przez policję.
Uczestnicy demonstracji trzymali w rękach m.in. flagi Rumunii i Unii Europejskiej. Słychać było hasła: "Sprawiedliwość, nie korupcja!", "Partia złodziei". Przed budynkiem rządu tłum skandował: "czerwona plaga".
Jak podaje Reuters, w demonstracji wzięło udział ok. siedem tys. osób.
W czasie akcji doszło do przepychanek między protestującymi a policją. Część uczestników demonstracji próbowała przedrzeć się przez kordon policyjny ustawiony pod budynkiem rządowym. Niektórzy rzucali butelkami w policjantów. Co najmniej jedna osoba została zatrzymana. Policja użyła gazu łzawiącego.
Jak podaje Politico, powołując się na czerwcowy raport Banku Światowego, za granicą kraju, którego obywatelami jest 19,6 mln osób, mieszka i pracuje od 3 do 5 mln Rumunów. Większość z nich, tj. ok. 2,6 mln, jest w wieku produkcyjnym, co stanowi ok. 20 proc. zasobów siły roboczej Rumunii.
"Naszym krajem rządzą złodzieje"
Emigranci zaznaczają, że opuścili kraj ze względu na korupcję, niskie wynagrodzenie i brak perspektyw.
"Wyjechałem, by dać moim dzieciom lepsze życie, tutaj wtedy to było niemożliwe i nadal jest niemożliwe (...)" - mówił podczas demonstracji 42-letni Daniel, kierowca ciężarówki, który 15 lat temu przeprowadził się do Włoch.
"Nie chcemy, by naszym krajem rządzili złodzieje, którzy napełniają swoje kieszenie" - podkreślała Georgeta, która od 14 lat mieszka w Hiszpanii.
W ubiegłym roku emigranci przesłali do domów w Rumunii ok. 5 mld dolarów.
Protesty od 2016 roku
Większość mieszkających za granicą Rumunów nie popiera rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Od czasu zwycięstwa PSD w wyborach w 2016 r. Rumuni regularnie organizują protesty, podczas których wypowiadają się przeciwko implementacji przez rząd nowych przepisów, które zdaniem krytyków osłabią walkę z korupcją. Setki tysięcy Rumunów podpisały petycję, w której domagają się wprowadzenia przepisów, które zabraniałyby sprawowania urzędu osobom oskarżonym o korupcję i inne przestępstwa.
Jak zaznacza Reuters, Rumunia plasuje się w czołówce najbardziej skorumpowanych krajów w UE.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje