Reklama

Reklama

Węgry. Szefowie służby meteorologicznej zwolnieni z pracy po podaniu błędnej prognozy pogody

Szefowa i wiceszef węgierskiej służby meteorologicznej OMSZ zostali zwolnieni z pracy po tym, jak kierowana przez nich instytucja podała błędną prognozę pogody. W efekcie pomyłki rząd kraju zmienił datę pokazu sztucznych ogni organizowanego z okazji Dnia Św. Stefana, narodowego święta - podał serwis BBC.

Na kilka godzin przed zaplanowanym na ubiegłą sobotę pokazem, zapowiadanym jako największy w Europie, rząd postanowił przełożyć wydarzenie o tydzień z powodu ekstremalnych ostrzeżeń pogodowych

Około 40 tys. fajerwerków miało zostać wystrzelonych w niebo z 240 punktów rozciągniętych wzdłuż pięciokilometrowego odcinka Dunaju w centrum Budapesztu. Spodziewano się, że pokaz obejrzy do 2 mln osób.

Zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym

Pogoda w stolicy tego wieczoru pozostała jednak spokojna. Burza, przewidziana przez służby meteorologiczne, zmieniła kierunek i uderzyła we wschodnie Węgry, omijając Budapeszt. OMSZ wyjaśniła na Facebooku, że taki przebieg zjawiska pogodowego był "najmniej prawdopodobny" i podkreśliła, że niepewność jest częścią prognozowania.

Reklama

W poniedziałek minister ds. innowacji i technologii Laszlo Palkovics zwolnił ze skutkiem natychmiastowym szefową OMSZ Kornelię Radics i jej zastępcę Gyulę Horvatha

Jak przekazuje BBC, reakcje w kraju były różne. Około 100 tys. osób podpisało wcześniej petycję wzywającą do odwołania pokazu sztucznych ogni wobec wojny w Ukrainie i konieczności prowadzenia na Węgrzech polityki oszczędnościowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy