Sypie się plan Ukrainy. Kandydaci na kanclerza nie mają złudzeń

Oprac.: Ewa Zwolińska
Olaf Scholz stwierdził, że Ukraina nie zostanie członkiem NATO w najbliższym czasie, ponieważ sprzeciwiają się temu Stany Zjednoczone. Kandydujący na kanclerza Friedrich Merz dodał, że NATO nie może przyjąć kraju, w którym trwa wojna, ale uzyskanie statusu kandydata do UE to krok w stronę większego bezpieczeństwa. Słowa obu polityków padły podczas debaty przed wyborami do Bundestagu.

Podczas debaty przed wyborami do Bundestagu kanclerz Olaf Scholz oraz kandydat na kanclerza Friedrich Merz przedstawili swoje stanowiska w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO oraz niemieckiego wsparcia militarnego dla Kijowa. Obaj politycy zgodzili się, że wojna powinna zakończyć się jak najszybciej, różnili się jednak w ocenie działań, jakie należy podjąć.
Scholz wyraził sceptycyzm wobec szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO, wskazując na brak zgody ze strony USA. - Amerykański rząd jednoznacznie odrzucił możliwość członkostwa Ukrainy w NATO w najbliższym czasie - stwierdził. Zaznaczył przy tym, że kluczowe jest wzmocnienie zdolności obronnych Kijowa oraz długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa.
Merz zgodził się, że Ukraina nie może dołączyć do sojuszu w trakcie trwającej wojny, ale podkreślił wagę jej integracji z Unią Europejską. - Członkostwo w UE to szansa na większe bezpieczeństwo i stabilność dla Ukrainy - powiedział lider CDU. W przeciwieństwie do Scholza nie odniósł się do przyszłości Ukrainy w NATO po zakończeniu konfliktu.
Niemcy a wsparcie wojskowe dla Ukrainy
Obaj politycy odnieśli się także do niemieckiego wsparcia militarnego dla Ukrainy. Scholz przypomniał, że Niemcy są jednym z głównych dostawców pomocy wojskowej, ale ponownie wykluczył przekazanie rakiet Taurus. - Nasze wsparcie musi być odpowiedzialne. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której konflikt wymknie się spod kontroli - argumentował kanclerz.
Z kolei Merz skrytykował dotychczasowe podejście rządu do pomocy Ukrainie, zarzucając mu brak zdecydowania. - Zachód, w tym Niemcy, powinien działać odważniej i szybciej. Zwlekanie z decyzjami tylko wydłuża ten konflikt - ocenił lider CDU. Podkreślił również, że konieczna jest lepsza koordynacja pomocy wojskowej w ramach Unii Europejskiej.
Ukraina w NATO? Złożono wniosek
Ukraina oficjalnie złożyła wniosek o członkostwo w NATO 30 września 2022 roku, powołując się na konieczność zapewnienia trwałego bezpieczeństwa przed rosyjską agresją. W kolejnych miesiącach państwa Sojuszu wyrażały poparcie dla przyszłego członkostwa Ukrainy, jednak bez jednoznacznego określenia terminu jej akcesji. W październiku 2024 roku prezydent Wołodymyr Zełenski, po spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte, ponownie podkreślił, że Ukraina jest gotowa dołączyć do Sojuszu.
W styczniu bieżącego roku były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że długotrwały pokój na Ukrainie nie będzie możliwy bez jej pełnego członkostwa w NATO. Z kolei Mark Rutte wyraził przekonanie, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu w przyszłości, ale obecnie jest na to za wcześnie - jego zdaniem priotytetem jest teraz pomoc militarna dla Ukrainy i zakończenie wojny.
Źródło: Deutsche Welle, Unian, Ukraińska Prawda
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!