Polski ksiądz z Rzymu wspomina ostatnie spotkanie z papieżem Benedyktem XVI

Paulina Sowa

Paulina Sowa

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
200
Udostępnij

Benedykt XVI zmarł w sobotę o godz. 9:34. Ks. prałat Paweł Ptasznik, który przez 26 lat pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, wspomina swoje ostatnie spotkanie z papieżem seniorem. - Był w dobrej formie fizycznej, choć mówił słabym głosem, ale miał bardzo trzeźwy umysł i żywo wspominał to, co przeżywaliśmy w ciągu ostatnich lat - mówi w rozmowie z Interią. Dodaje, że w czasie spotkania Benedykt XVI wrócił pamięcią do dnia, w którym zmarł jego poprzednik. - Wspominał, że w dniu śmierci Jana Pawła II razem modliliśmy się przy umierającym papieżu. Obu nam Jan Paweł II na koniec pobłogosławił - opowiada ks. Ptasznik.

Ostatnie spotkanie ks. prałata Pawła Ptasznika z papieżem Benedyktem XVI, luty 2022 roku
Ostatnie spotkanie ks. prałata Pawła Ptasznika z papieżem Benedyktem XVI, luty 2022 roku archiwum prywatne

- Choć można się było tego spodziewać, to wiadomość o śmierci papieża Benedykta napełniła mnie smutkiem. Ufam, że już jest u Pana, któremu służył wiernie, ale tak po ludzku czuję pewną pustkę. Szczególnie że moje relacje z nim były nie tylko urzędowe, ale bardzo osobiste już od czasów Jana Pawła II - mówi Interii ks. prałat Paweł Ptasznik.

Papież Benedykt XVI zmarł w sobotę o godz. 9:34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od kiedy zrezygnował z urzędu.

Razem modlili się przy Janie Pawle II. "Obu nam pobłogosławił"

Ks. Ptasznik przyznaje, że Jan Paweł II bardzo cenił kardynała Ratzingera. - Często prosił o to, żeby teksty które dyktował, szczególnie te o dużym znaczeniu, konsultować z kardynałem Ratzingerem. Stąd miałem okazję do częstych spotkań i rozmów z nim. Potem w czasie pontyfikatu papieża Benedykta również takie spotkania były kontynuowane. Zwłaszcza wspominam szereg spotkań przed pielgrzymką papieża do Polski - mówi.

W rozmowie z Interią wspomina też swoje ostatnie spotkanie z Benedyktem XVI, które miało miejsce 25 lutego tego roku. - Kiedy Ojciec Święty dowiedział się o tym, że opuszczam sekretariat stanu, zaprosił mnie na Mszę Świętą, którą razem odprawiliśmy. Po niej miałem okazję jeszcze do rozmowy z nim, razem wspominaliśmy różne wydarzenia, które nas łączyły. On sam wspominał o tym, że w dniu śmierci Jana Pawła II razem modliliśmy się przy umierającym papieżu. Obu nam Jan Paweł II na koniec pobłogosławił - opowiada duchowny.

Dodaje, że papież senior był w dobrej formie fizycznej, choć mówił słabym głosem, ale miał bardzo trzeźwy umysł i żywo wspominał to, co przeżywali w ciągu ostatnich lat.

W ostatnich dniach ks. Ptasznik napisał krótką wiadomość do arcybiskupa Gaensweina (osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI - przyp. red.), zapewniając o swojej duchowej bliskości. Jak mówi, "odpowiedział krótkim podziękowaniem, trudno było domagać się czegoś więcej, Ojciec Święty miał już swoje lata".

- Papież Benedykt był nie tylko wielkim teologiem, ale również wielkim papieżem, który z całą miłością i odpowiedzialnością prowadził Kościół, dopóki to było możliwe. Myślę, że jego obecność, choć milcząca, była dla nas wszystkich ważna - również dla papieża Franciszka - zauważa ks. prałat.

W jego ocenie ludzie z pewnością będą wracać do teksów papieża Benedykta. - Ja osobiście bardzo często wracam zwłaszcza do jego książki "Jezus z Nazaretu", przy której miałem okazję pracować. To jego osobista, głęboka medytacja nad Chrystusem obecnym w Kościele i historii ludzkości - mówi.

- Dla nas, Polaków, ważne byłoby, by wracać do przesłania z pielgrzymki papieża Benedykta do Polski. Zwłaszcza jego wezwanie "Trwajcie mocni w wierze" i skierowana do młodych zachęta, by budowali dom swej przyszłości na skale, są wciąż bardzo aktualne - twierdzi duchowny.

-----

Ks. prałat Paweł Ptasznik przez 26 lat pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Na watykańską emeryturę przeszedł w lutym 2022 roku. Pomagał w przygotowaniu i przebiegu wizyt ad limina polskich biskupów; w przygotowaniu spotkań najwyższych polskich władz państwowych - prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego z papieżem Benedyktem XVI oraz Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem, a także premierów: Leszka Millera, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Obecnie przebywa w Rzymie w kościele św. Stanisława, gdzie jest odpowiedzialny za duszpasterstwo Polaków w diecezji rzymskiej. Jest też przewodniczącym watykańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Wierni na całym świecie gromadzą się w kościołach, by modlić się za papieża Benedykta XVIAFP

Benedykt XVI. Ostatnie dni życia: Choroba i prośby o modlitwę

Od kilku dni z Watykanu napływały informacje dotyczące stanu zdrowia papieża seniora. W środę papież Franciszek poprosił wiernych o modlitwę za swojego poprzednika i wyjawił, że jest on "bardzo chory".

Watykan wydał też oficjalny komunikat, w którym poinformował, że doszło do pogorszenia stanu zdrowia Benedykta XVI. Tego samego dnia agencja AFP, powołując się na źródła w Watykanie informowała, że zawodzą funkcje organizmu Benedykta XVI, w tym serce.

Amerykański watykanista Edward Pentin przekazał natomiast, że chory cierpi na niewydolność nerek. W środę w ciągu dnia Papież Franciszek udał się z wizytą do Benedykta XVI. Odwiedził go w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

W piątek rano papież senior uczestniczył on nawet we mszy w swoim pokoju. Koncelebrował ją razem ze swoim osobistym sekretarzem arcybiskupem Georgiem Gaensweinem.

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia. Watykan poinformował, że jego ciało będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia. Pogrzeb papieża seniora odbędzie się 5 stycznia.

Benedykt XVI nie żyje. Odszedł o godz. 9.34

Nie żyje emerytowany papież Benedykt XVI. "Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze "Mater ecclesiae" - ogłosił w sobotę dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Zobacz jego pontyfikat na zdjęciach.

Papież-emeryt Benedykt XVI w czerwcu 2022 roku. To jedna z ostatnich jego fotografiiSVEN HOPPEPOOLAFP
Po abdykacji Benedykt XVI rzadko pojawiał się publicznie. W 2017 roku spotkał się z premierem jego ojczystej Bawarii i razem wypili piwoLENA KLIMKEIT / DPAAFP
Benedykt XVI kilka dni po ogłoszeniu abdykacji w lutym 2013 roku. Mimo, że zapowiedział rezygnację, odbywał jeszcze spotkania np. z prezydentem Rumunii Traianem Basescu MAURIZIO BRAMBATTI / POOLAFP
Benedykt XVI odprawiający wielkanocną wigilię paschalną w Bazylice św. Piotra. Kwiecień 2012VINCENZO PINTOAFP
Czerwiec 2012 - papież Benedykt XVI w nietypowym nakryciu głowy podczas pozdrawiania wiernych w WatykanieANDREAS SOLAROAFP
We wrześniu 2012 roku silny wiatr utrudniał Benedyktowi XVI przeprowadzenie audiencji generalnejVINCENZO PINTOAFP
Benedykt XVI podczas mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II 1 maja 2011 roku. W tle polskie flagi na watykańskim placu Św. PiotraGIUSEPPE CACACEAFP
Podczas pontyfikatu Benedykta XVI przybywało informacji o skandalach seksualnych i pedofilskich z udziałem księży. Na zdjęciu papież w 2010 roku podczas modlitwy Anioł Pański. Wtedy na placu Św. Piotra zgromadziło się kilkaset osób skrzywdzonych przez duchownych, którzy zamierzali przekazać Benedyktowi XVI wiadomość
Benedykt XVI z wizytą w watykańskiej bibliotece. Rok 2010OSSERVATORE ROMANO AFP
W 2008 roku Benedykt XVI przyleciał do USA. W trakcie wizyty był m.in. w Waszyngtonie, gdzie przed Białym Domem przemawiał razem z ówczesnym amerykańskim prezentem Georgem W. Bushem. Modlił się też w nowojorskiej "strefie zero", czyli miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center
Pół roku po wizycie w Polsce Benedykt XVI odwiedził Stambuł. W tureckiej metropolii, a dokładniej tamtejszym Błękitnym Meczecie, w geście pojednania między chrześcijaństwem a islamem modlił się wspólnie z muftim Mustafą Cagriciem. Był drugim po Janie Pawle II papieżem, który postawił stopę w muzułmańskim domu modlitwy.
Kardynał Joseph Ratzinger, w latach 1981-2005 prefekt Kongregacji Nauki Wiary, był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Na zdjęciu z 16 października 2003 roku przyszły papież Benedykt XVI siedział tuż obok przywódcy Kościoła pochodzącego z Polski w watykańskiej sali audiencyjnej. Trwały wówczas obchody 25. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.
11 dni po pogrzebie Jana Pawła II katolicy mieli już nowego papieża. Nowo wybrany kardynał Joseph Ratzinger przybrał imię Benedykta XVI. - Drodzy bracia i siostry, po wielkim papieżu Janie Pawle II księża kardynałowie wybrali mnie, prostego i skromnego robotnika winnicy Pańskiej. Pocieszam się faktem, że Pan potrafi posługiwać się i działać przy pomocy niedoskonałych narzędzi, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom - powiedział do wiernych zgromadzonych w Watykanie.
8 kwietnia 2005 roku Joseph Ratzinger przewodniczył pogrzebowej mszy świętej Jana Pawła II na placu Św. Piotra w Watykanie. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii ich religii, a ponadto największe w czasach współczesnych wydarzenie pod względem liczby dostojników i pielgrzymów. Chęć uczestniczenia w nim wyraziło około 200 przywódców - byłych i ówczesnych.
Przejdź na