Papież Franciszek - wykształcenie
Jorge Bergoglio uczęszczał do szkoły
salezjanów Księdza Bosko w Ramos Mejia, a następnie do technikum Escuela Técnica Industrial N° 27 Hipólito Yrigoyen, które ukończył jako technik chemiczny.
Studiował w seminarium archidiecezjalnym Inmaculada Concepción Seminary w Villa Devoto (Buenos Aires), a
11 marca 1958 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego jako nowicjusz. W tym samym czasie studiował nauki humanistyczne w stolicy Chile — Santiago.
W 1960 roku uzyskał tytuł licencjata z filozofii w Colegio Máximo de San José San Miguel (Buenos Aires).
W 1967 roku rozpoczął studia teologiczne na jezuickim uniwersytecie — Facultades de Filosofía y Teología de San Miguel.
Papież Franciszek - życie zakonne
12 marca 1960 roku Bergoglio złożył pierwszą profesję zakonną. W latach 1964-1965 był wykładowcą literatury i psychologii w liceum Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, a w 1966 roku prowadził te same kursy w Colegio del Salvador w Buenos Aires. 22 kwietnia 1973 roku złożył ostateczne śluby jako jezuita.
Od 1980 do 1986 roku pełnił funkcję rektora Wydziału Filozoficzno-Teologicznego w San Miguel.
27 czerwca 1992 roku Jorge Bergoglio został konsekrowany na biskupa tytularnego Auca. 3 czerwca 1997 został mianowany arcybiskupem koadiutorem Buenos Aires, a 28 lutego 1998 roku Bergoglio został arcybiskupem metropolitą Buenos Aires. 21 lutego 2001 otrzymał od papieża Jana Pawła II tytuł kardynała prezbitera San Roberto Ballarmino.
8 listopada 2005 Jorge Bergoglio został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. W grudniu 2011 roku, skończywszy 75 lat, złożył na ręce papieża Benedykta XVI rezygnację z funkcji arcybiskupa Buenos Aires.
Papież Franciszek - pontyfikat
13 marca 2013 roku, po rezygnacji Benedykta XVI, został wybrany przez konklawe jako papież Kościoła katolickiego, a na swoje imię papieskie wybrał imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu.
Już na samym początku pontyfikatu papież Franciszek stwierdził, że nie chce mieszkać w Pałacu Apostolskim jak dotychczasowe głowy Kościoła. Zamiast tego zamieszkał w Domu Świętej Marty, znajdującym się przy Bazylice św. Piotra, który nakazał wybudować Jan Paweł II dla kardynałów uczestniczących w konklawe. Franciszek uznał apartament papieski na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego za zbyt duży. Franciszek odmówił także noszenia tradycyjnych, czerwonych butów. Według niego kolor ten był symbolem "królowania" papieża.
26 listopada 2013 r. odbyła się prezentacja adhortacji (podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów) "Evangelii gaudium" na temat nowej ewangelizacji. W dokumencie papież Franciszek nakazał, by Kościół był w "permanentnym stanie misji", postulował, by duchowni mówili częściej o łasce Bożej niż o prawie, a także więcej o Jezusie niż o Kościele oraz bardziej o Słowie Bożym niż o papieżu.
18 czerwca 2015 roku wydał pierwszą w historii Kościoła encyklikę (papieskie orędzie) poświęconą ochronie naturalnego środowiska - "Laudato si", uznając, że za kryzys odpowiada konsumpcjonizm i nawoływał do "ekologicznego nawrócenia", globalnej solidarności i zmniejszenia wpływu człowieka na środowisko.
Okres między 8 grudnia 2015 r. a 20 listopada 2016 r. Franciszek ustanowił Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia, aby zwrócić uwagę na potrzebę uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.
Dla Polski szczególne ważnym momentem pontyfikatu Franciszka były Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. Papież Franciszek był w Polsce z pięciodniową wizytą. Uczestniczył w 1050. rocznicy Chrztu Polski, modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a także odwiedził małych pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.
W lutym 2019 roku Franciszek, jako pierwsza głowa Kościoła w historii, odwiedził Półwysep Arabski. Odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, spotkał się także z przedstawicielem islamu, szejkiem Ahmadem Mohammadem al-Tajjibem, wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze (Egipt). Podczas spotkania podpisano apel o tolerancję religijną na świecie "Braterstwo między ludźmi dla pokoju na świecie i wspólnej koegzystencji".
Pod koniec lutego 2019 roku z inicjatywy papieża odbył się w Rzymie szczyt na temat ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem w Kościele. Debata dotyczyła rozliczenia zbrodni, transparentności oraz odpowiedzialności biskupów. W następstwie opublikowano w maju 2019 roku list apostolski "Vos estis lux mundi" usprawniający ściganie molestowania w Kościele. Z kolei dekret papieski zniósł tajemnicę papieską w sprawach dotyczących nadużyć wobec małoletnich, molestowania oraz niedozwolonych materiałów z udziałem małoletnich.
5 czerwca 2022 roku weszła w życie konstytucja apostolska "Praedicate Evangelium" mająca na celu reformę Kurii Rzymskiej. Zastąpiła poprzedni najwyższy dekret papieski Jana Pawła II z 1988 roku. Nowy dokument m.in. połączył niektóre urzędy kurialne oraz umożliwił ludziom świeckim kierowanie nowoutworzonymi dykasteriom.
Papież Franciszek - infekcja i zapalenie płuc
W piątek 14 lutego 2025 r. papież Franciszek trafił do Polikliniki Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych. Agencja informacyjna Ansa zaznaczyła, że wcześniej rezultatu nie przyniosła kuracja zastosowana w domu w Watykanie, gdy stwierdzono u papieża zapalenie oskrzeli. Zmagał się z nim od dłuższego czasu i nie przerwał codziennej aktywności. Dwukrotnie Franciszek nie był w stanie przeczytać tekstu katechezy w czasie audiencji generalnych, a także podczas mszy dla uczestników Jubileuszu służb mundurowych. W poniedziałek Watykan przekazał, że wyniki badań wykazały "polimikrobiologiczną infekcję dróg oddechowych" i dlatego konieczna była dalsza "modyfikacja leczenia". W komunikacie przyznano, że "obraz kliniczny jest złożony" i wymaga odpowiedniej hospitalizacji. Po pięciu dniach w szpitalu, we wtorek 18 lutego 2025 r., dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni poinformował, że papież Franciszek spędził spokojną noc w szpitalu, odpoczął, zjadł śniadanie i zajął się lekturą gazet.
Według włoskiej prasy stan papieża wywołał
zaniepokojenie w Watykanie. Papież Franciszek
"czuje, że tym razem nie przeżyje" - napisał tego samego dnia portal Politico, według którego - jak ma być wiadomo nieoficjalnie - Ojciec Święty
"przygotowuje następcę" oraz
"przygotowuje się na śmierć". Watykan podał tymczasem, że papież jest w stanie stabilnym. Mimo to
odwołano wszelkie aktywności publiczne papieża.
Wieczorem 18 lutego 2025 r. Watykan poinformował oficjalnie, że papież cierpi na obustronne zapalenie płuc, a jego "stan kliniczny jest nadal złożony". Z komunikatu wynikało, że 88-letni papież jest w dobrym nastroju, a dzień spędził na modlitwie i lekturze. Franciszek "dziękuje za bliskość, jaką odczuwa w tym momencie i z wdzięcznym sercem prosi, by nadal się za niego modlić" - ogłosiła Stolica Apostolska.
W niedzielę 16 marca 2025 r. Watykan opublikował pierwsze zdjęcie papieża Franciszka od początku jego pobytu w szpitalu 14 lutego 2025 r. Fotografię wykonano w kaplicy przy apartamencie papieża w Poliklinice Gemelii. Widać na nim Franciszka siedzącego w sutannie przy ołtarzu. Stan papieża jest stabilny - podało biuro prasowe Watykanu. Poinformowało też, że rano papież Franciszek koncelebrował mszę. Ojciec Święty kontynuował przepisaną terapię, w tym fizjoterapię oddechową i motoryczną, nie przyjął też żadnych wizyt, skupiając się na modlitwie, odpoczynku i pracy - zaznaczono w komunikacie.
Papież Franciszek opuścił Poliklinikę Gemelli w niedzielę 23 marca 2025 r. tuż po godz. 12 i po 37 dniach hospitalizacji wyruszył samochodem w drogę powrotną do Watykanu. Przy drodze wyjazdowej ze szpitala zgromadziły się tłumy ludzi. Papież, siedząc w samochodzie, pozdrawiał zgromadzonych ręką. Profesor Sergio Alfieri, szef zespołu medycznego, który opiekował się Franciszkiem w Poliklinice Gemelli przyznał, że papież "mógł umrzeć".
W maju 2022 roku papież udzielił włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera" głośnego wywiadu, w którym mówił o wojnie w Ukrainie i potencjalnych motywach Władimira Putina. Franciszek powiedział wtedy, że możliwe, że "szczekanie NATO pod drzwiami Rosji" skłoniło Władimira Putina do wywołania wojny. Słowa te zostały bardzo negatywnie przyjęte w zachodnich mediach. Później Ojciec Święty tłumaczył się z tych słów w kolejnym wywiadzie.
Papież Franciszek - życie prywatne
Franciszek, właściwie Jorge Bergoglio, jest synem Mario José Bergoglio (ur. 1908) i Reginy Maríi Sívori (ur. 1911). Jego ojciec urodził się w Portacomaro (prowincja Asto, region Piemontu, Włochy) i był księgowym. Matka urodziła się w Buenos Aires w rodzinie pochodzenia północnotureckiego.
Miał 4 rodzeństwa: braci Oscara Adriána (ur. 1938) i Alberto Horacio (ur. 1942) oraz siostry Martę Reginę (ur. 1940) i Marię Elenę (ur. 1948).
Papież Franciszek - ciekawostki: Franciszek jest kibicem klubu San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires, filmów Tita Merello, neorealizmu, tanga i argentyńskiej muzyki - milonga.