w Colegio Máximo de San José San Miguel (Buenos Aires).
- Facultades de Filosofía y Teología de San Miguel.
. W latach 1964-1965 był wykładowcą literatury i psychologii w liceum Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, a w 1966 roku prowadził te same kursy w Colegio del Salvador w Buenos Aires. 22 kwietnia 1973 roku złożył ostateczne śluby jako jezuita.
.
27 czerwca 1992 roku Jorge Bergoglio został konsekrowany na biskupa tytularnego Auca. 3 czerwca 1997 został mianowany arcybiskupem koadiutorem Buenos Aires, a 28 lutego 1998 roku Bergoglio został arcybiskupem metropolitą Buenos Aires. 21 lutego 2001 otrzymał od papieża Jana Pawła II tytuł kardynała prezbitera San Roberto Ballarmino.
.
26 listopada 2013 r. odbyła się prezentacja adhortacji (podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów) "Evangelii gaudium" na temat nowej ewangelizacji. W dokumencie papież Franciszek nakazał, by Kościół był w "permanentnym stanie misji", postulował, by duchowni mówili częściej o łasce Bożej niż o prawie, a także więcej o Jezusie niż o Kościele oraz bardziej o Słowie Bożym niż o papieżu.
18 czerwca 2015 roku wydał pierwszą w historii Kościoła encyklikę (papieskie orędzie) poświęconą ochronie naturalnego środowiska - "Laudato si", uznając, że za kryzys odpowiada konsumpcjonizm i nawoływał do "ekologicznego nawrócenia", globalnej solidarności i zmniejszenia wpływu człowieka na środowisko.
Okres między 8 grudnia 2015 r. a 20 listopada 2016 r. Franciszek ustanowił Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia, aby zwrócić uwagę na potrzebę uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.
Dla Polski szczególne ważnym momentem pontyfikatu Franciszka były Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. Papież Franciszek był w Polsce z pięciodniową wizytą. Uczestniczył w 1050. rocznicy Chrztu Polski, modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a także odwiedził małych pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.
W lutym 2019 roku Franciszek, jako pierwsza głowa Kościoła w historii, odwiedził Półwysep Arabski. Odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, spotkał się także z przedstawicielem islamu, szejkiem Ahmadem Mohammadem al-Tajjibem, wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze (Egipt). Podczas spotkania podpisano apel o tolerancję religijną na świecie "Braterstwo między ludźmi dla pokoju na świecie i wspólnej koegzystencji".
Pod koniec lutego 2019 roku z inicjatywy papieża odbył się w Rzymie szczyt na temat ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem w Kościele. Debata dotyczyła rozliczenia zbrodni, transparentności oraz odpowiedzialności biskupów. W następstwie opublikowano w maju 2019 roku list apostolski "Vos estis lux mundi" usprawniający ściganie molestowania w Kościele. Z kolei dekret papieski zniósł tajemnicę papieską w sprawach dotyczących nadużyć wobec małoletnich, molestowania oraz niedozwolonych materiałów z udziałem małoletnich.
5 czerwca 2022 roku weszła w życie konstytucja apostolska "Praedicate Evangelium" mająca na celu reformę Kurii Rzymskiej. Zastąpiła poprzedni najwyższy dekret papieski Jana Pawła II z 1988 roku. Nowy dokument m.in. połączył niektóre urzędy kurialne oraz umożliwił ludziom świeckim kierowanie nowoutworzonymi dykasteriom.
Papież Franciszek - infekcja i zapalenie płuc
W piątek 14 lutego 2025 r. papież Franciszek trafił do Polikliniki Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych. Agencja informacyjna Ansa zaznaczyła, że wcześniej rezultatu nie przyniosła kuracja zastosowana w domu w Watykanie, gdy stwierdzono u papieża zapalenie oskrzeli. Zmagał się z nim od dłuższego czasu i nie przerwał codziennej aktywności. Dwukrotnie Franciszek nie był w stanie przeczytać tekstu katechezy w czasie audiencji generalnych, a także podczas mszy dla uczestników Jubileuszu służb mundurowych. W poniedziałek Watykan przekazał, że wyniki badań wykazały "polimikrobiologiczną infekcję dróg oddechowych" i dlatego konieczna była dalsza "modyfikacja leczenia". W komunikacie przyznano, że "obraz kliniczny jest złożony" i wymaga odpowiedniej hospitalizacji. Po pięciu dniach w szpitalu, we wtorek 18 lutego 2025 r., dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni poinformował, że papież Franciszek spędził spokojną noc w szpitalu, odpoczął, zjadł śniadanie i zajął się lekturą gazet.
Według włoskiej prasy stan papieża wywołał
zaniepokojenie w Watykanie. Papież Franciszek
"czuje, że tym razem nie przeżyje" - napisał tego samego dnia portal Politico, według którego - jak ma być wiadomo nieoficjalnie - Ojciec Święty
"przygotowuje następcę" oraz
"przygotowuje się na śmierć". Watykan podał tymczasem, że papież jest w stanie stabilnym. Mimo to
odwołano wszelkie aktywności publiczne papieża.
Wieczorem 18 lutego 2025 r. Watykan poinformował oficjalnie, że papież cierpi na obustronne zapalenie płuc, a jego "stan kliniczny jest nadal złożony". Z komunikatu wynikało, że 88-letni papież jest w dobrym nastroju, a dzień spędził na modlitwie i lekturze. Franciszek "dziękuje za bliskość, jaką odczuwa w tym momencie i z wdzięcznym sercem prosi, by nadal się za niego modlić" - ogłosiła Stolica Apostolska.
W niedzielę 16 marca 2025 r. Watykan opublikował pierwsze zdjęcie papieża Franciszka od początku jego pobytu w szpitalu 14 lutego 2025 r. Fotografię wykonano w kaplicy przy apartamencie papieża w Poliklinice Gemelii. Widać na nim Franciszka siedzącego w sutannie przy ołtarzu. Stan papieża jest stabilny - podało biuro prasowe Watykanu. Poinformowało też, że rano papież Franciszek koncelebrował mszę. Ojciec Święty kontynuował przepisaną terapię, w tym fizjoterapię oddechową i motoryczną, nie przyjął też żadnych wizyt, skupiając się na modlitwie, odpoczynku i pracy - zaznaczono w komunikacie.
Papież Franciszek opuścił Poliklinikę Gemelli w niedzielę 23 marca 2025 r. tuż po godz. 12 i po 37 dniach hospitalizacji wyruszył samochodem w drogę powrotną do Watykanu. Przy drodze wyjazdowej ze szpitala zgromadziły się tłumy ludzi. Papież, siedząc w samochodzie, pozdrawiał zgromadzonych ręką. Profesor Sergio Alfieri, szef zespołu medycznego, który opiekował się Franciszkiem w Poliklinice Gemelli przyznał, że papież "mógł umrzeć".
Papież Franciszek - śmierć
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35 rano w wieku 88 lat - ogłosił kardynał Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe.
Watykan ogłosił następujące słowa kardynała Kevina Farrella: "Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7:35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca". "Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines" - dodał kardynał Kevin Farrell. Informując o śmierci papieża Franciszka, podkreślił: "Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga".
Ojciec Święty zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Dzień wcześniej w Wielką Niedzielępapież Franciszek przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
Papież Franciszek przed śmiercią wydał dyspozycję, by pochowano go w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. To było szczególnie ważne miejsce, które odwiedzał zawsze przed ważnymi wydarzeniami swego pontyfikatu oraz każdą podróżą zagraniczną i po jej zakończeniu. Wybór ten oznacza, że po raz pierwszy od 120 lat papież nie spocznie w Grotach Watykańskich bazyliki świętego Piotra.
Papież Franciszek w ogłoszonym w listopadzie 2024 roku dokumencie uprościł rytuał papieskiego pochówku. Nowe obrzędy mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy - wyjaśniono w Watykanie.Pierwszy element uproszczonego protokołu to decyzja o tym, że zgon papieża zostanie stwierdzony nie w jego pokoju, ale w prywatnej kaplicy. Ojciec Święty zarządził także, że ciało papieża zostanie natychmiast złożone do trumny i w niej wystawione. Dotychczas ciało zmarłego papieża wystawianie było na katafalku.Zamiast do trzech trumien ciało zostanie włożone do dwóch - z cynku i drewna.
W maju 2022 roku papież udzielił włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera" głośnego wywiadu, w którym mówił o wojnie w Ukrainie i potencjalnych motywach Władimira Putina. Franciszek powiedział wtedy, że możliwe, że "szczekanie NATO pod drzwiami Rosji" skłoniło Władimira Putina do wywołania wojny. Słowa te zostały bardzo negatywnie przyjęte w zachodnich mediach. Później Ojciec Święty tłumaczył się z tych słów w kolejnym wywiadzie.
Papież Franciszek - ciekawostki
Franciszek był kibicem klubu San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires. Lubił filmy Tita Merello oraz neorealizm w kinie. Interesował się tangiem i argentyńską muzyką - milongą.
Papież Franciszek - życie prywatne
Franciszek, właściwie Jorge Bergoglio, jest synem Mario José Bergoglio (ur. 1908) i Reginy Maríi Sívori (ur. 1911). Jego ojciec urodził się w Portacomaro (prowincja Asto, region Piemontu, Włochy) i był księgowym. Matka urodziła się w Buenos Aires w rodzinie pochodzenia północnotureckiego. Miał 4 rodzeństwa: braci Oscara Adriána (ur. 1938) i Alberto Horacio (ur. 1942) oraz siostry Martę Reginę (ur. 1940) i Marię Elenę (ur. 1948).