Reklama

Kazimierz Marcinkiewicz

Piątek, 18 listopada 2022 (09:20) Aktualizacja Środa, 20 września 2023 (11:35)
Kazimierz Marcinkiewicz to polski fizyk, nauczyciel oraz polityk. Były prezydent miasta stołecznego Warszawy oraz Prezes Rady Ministrów.
Kazimierz Marcinkiewicz - najważniejsze informacje
Kazmierz Marcinkiewicz /Newspix

Kazimierz Marcinkiewicz - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    20.12.1959

  • Miejsce urodzenia:

    Gorzów Wielkopolski

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Kazimierz Marcinkiewicz — wykształcenie

Kazimierz Marcinkiewicz jest absolwentem studiów na kierunku fizyka, które ukończył w 1984 roku na Uniwersytecie Wrocławskim, a dokładniej na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym. Następnie wybrał studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i ukończył je w zakresie administracji w 1992 roku. Kolejnym krokiem w jego wykształceniu były studia doktoranckie na Uniwersytecie Szczecińskim. Rozpoczął je pod kierunkiem profesor Teresy Lubińskiej na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, jednak nigdy nie uzyskał tytułu doktora nauk.

Kazimierz Marcinkiewicz — kariera zawodowa i polityczna

Jeszcze w czasie studiów Kazimierz Marcinkiewicz rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim jako nauczyciel matematyki i fizyki, gdzie pracował od 1982 do 1989 roku. W latach 1989 – 1990 był wicedyrektorem zespołu szkół ogólnokształcących, następnie kuratorem oświaty w województwie gorzowskim od 1990 do 1992 i wiceministrem edukacji narodowej w latach 1992 – 1993.
 
Po rządowej przygodzie wrócił do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie został wicedyrektorem WOM (1994 – 1994), dyrektorem ZKN w latach 1995 – 1997 oraz prezesem zarządu Fundacji na rzecz Gorzowskiej Szkoły Wyższej (1994 – 1998).
 
Działalność polityczna Kazimierza Marcinkiewicza rozpoczęła się w już w latach 80. XX wieku, gdy był członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, następnie w 1989 roku został współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Kazimierz Marcinkiewicz był wybierany do Sejmu III, IV i V kadencji.
 
Po wyborach 2005 roku dokładnie 27 września 2005 Marcinkiewicz został wybrany przez Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko premiera. Jego gabinet utrzymał się do 7 lipca 2006, gdy podał się do dymisji. Po odejściu za stanowiska Prezesa Rady Ministrów został ustanowiony przez premiera Jarosława Kaczyńskiego zarządcą komisarycznym miasta stołecznego Warszawa. W wyborach samorządowych przegrał w II turze z Hanną Gronkiewicz-Waltz.
 
Od 2007 roku jest członkiem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W tym samym roku opuścił szeregi Prawa i Sprawiedliwości.

Kazimierz Marcinkiewicz — życie prywatne

Ojciec Kazimierza Marcinkiewicza, Marian, pracował w kinie w Gorzowie Wielkopolskim. Był także członkiem PZPR oraz działaczem Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Radzieckiej.
 
Kazimierz Marcinkiewicz miał dwie żony: pierwszą – Marię, z którą ma czworo dzieci, a także drugą – Izabelę.

Temat Kazimierz Marcinkiewicz znajdziesz również w serwisie:

Kazimierz Marcinkiewicz - Wiadomości

Kazimierz Marcinkiewicz - Wideo