Polska w Prokuraturze Europejskiej. KE wydała decyzję

Karolina Głodowska

Karolina Głodowska

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
799
Udostępnij

Komisja Europejska przyjęła decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej. Polska stanie się częścią jednostki z dniem wejścia w życie decyzji Komisji. Prokuratura Europejska będzie mogła rozpocząć działalność i dochodzenia w Polsce 20 dni po mianowaniu przez Radę Prokuratora Europejskiego z naszego kraju.

KE przyjęła decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej. Jeden z pierwszych ruchów ministra Bodnara
KE przyjęła decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej. Jeden z pierwszych ruchów ministra BodnaraGRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWSAgencja FORUM

Komisja Europejska przyjęła w czwartek decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej (EPPO). Na wniosek skierowany do Komisji przez Polskę Prokuratura Europejska będzie właściwa do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw naruszających interesy finansowe Unii popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar wniosek do premiera Donalda Tuska o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej skierował 13 grudnia. Jak sam informował, była to jedna z jego pierwszych decyzji po objęciu władzy w resorcie. Adam Bodnar tego samego dnia odbył rozmowę telefoniczną z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Verą Jourovą, która pogratulowała mu i z zadowoleniem przyjęła chęć Polski do "natychmiastowego" dołączenia do Prokuratury Europejskiej.

Z kolei pod koniec stycznia Adam Bodnar poinformował, że do Komisji Europejskiej Polska skierowała już oficjalny wniosek w tej sprawie. - Teraz czekamy na odpowiedź ze strony KE - mówił Bodnar. Jak tłumaczył, jest to "procedura wzmocnionej współpracy, co oznacza, że deklaracja ze strony rządu oraz pozytywna decyzja ze strony KE wystarczy, aby przystąpić do Prokuratury Europejskiej".

Polska w Prokuraturze Europejskiej. Czym jest jednostka organizacyjna UE?

Prokuratura Europejska powstała w 2021 roku jako jednostka Unii, działająca na zasadach wzmocnionej współpracy. Została stworzona na podstawie Traktatu Lizbońskiego. Do struktury przystąpiły wszystkie państwa wspólnoty oprócz Danii, Irlandii, Szwecji, Węgier i Polski.

Organ zajmuje się nadużyciami finansowymi w UE, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i transgranicznymi oszustwami na podatku VAT. Odpowiada też za postępowania przygotowawcze, wnoszenie oskarżeń i powództwa przeciwko sprawcom przestępstw związanych z finansami Unii.

Państwa UE i ich organy, które przystąpiły do Prokuratury Europejskiej, muszą zgłaszać jej wszelkie przestępstwa mające wpływ na budżet UE.

Prokuratura Europejska a rządy PiS. "Niewielka wartość dodana"

Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska nie przystąpiła do Prokuratury Europejskiej, bo rządzący argumentowali, że wniosłoby to "niewielką wartość dodaną".

- Mamy już wystarczająco rozwinięty system współpracy międzynarodowej w sprawach karnych: Europejski Nakaz Dowodowy, Europejski Nakaz Aresztowania, wzajemne uznawanie orzeczeń - tłumaczył w styczniu 2021 roku ówczesny wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ryszard Petru o nowym podatku: Nie powinniśmy tego wprowadzać
      Ryszard Petru o nowym podatku: Nie powinniśmy tego wprowadzaćRMF24.plRMF
      Przejdź na