Reklama

Reklama

Libia: U wybrzeży utonęło około stu migrantów

Po przewróceniu się łodzi na Morzu Śródziemnym u zachodnich wybrzeży Libii utonęło około 100 migrantów - podała w piątek libijska straż przybrzeżna. Udało się uratować 14 osób. Straż przechwyciła też dwie łodzie z 200 migrantami.

Rzecznik straży Ayoub Gassim powiedział agencji AP, że nie jest w stanie określić dokładnej liczby migrantów, którzy byli na pokładzie, oraz ich narodowości. Nie jest też jasne, kiedy wyruszyli oni w niebezpieczną podróż do Europy i gdzie ją rozpoczęli.

Gasiim podał też, że libijska straż przybrzeżna przechwyciła na wodach w pobliżu Trypolisu dwie łodzie z 200 migrantami na pokładzie.

Libia jest główną "bramą" dla większości afrykańskich migrantów usiłujących przedostać się do Europy. Większość trafia do Włoch, zabrana z Morza Śródziemnego przez statki z różnych krajów.

Reklama

Coraz większa liczba migrantów jest przechwytywana przez wspieraną przez UE straż przybrzeżną Libii i zawracana do tego kraju.

Od początku roku włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych zarejestrowało ponad 11 tys. migrantów przybyłych z Libii, czyli ponad 80 proc. mniej niż w tym samym okresie lat 2016 i 2017.

Na szczycie UE w Brukseli przywódcy państw i rządów krajów unijnych uzgodnili w czwartek, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza "28" - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków. Ustalono, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy