Finlandia w NATO. "Granica Sojuszu z Rosją zwiększy się dwukrotnie"

Oprac.: Kinga Poniewozik

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
17
Udostępnij

Finlandia we wtorek oficjalnie przystąpi do NATO. Zdaniem szefa Fińskiego Instytutu Polityki Zagranicznej Mika Aaltoli, ten geopolityczny krok może zdecydowanie ukrócić wpływy Kremla w tym kraju. - Rosja nie przestrzega swoich granic, nadeszła chwila, by jasno jej o nich przypomnieć - podkreślił. Z kolei w opinii Pasiego Hirvonena, oficera Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, Finlandia jest o wiele "lepiej przystosowana" do członkostwa w Sojuszu niż niektórzy jego członkowie.

Fińscy żołnierze w pobliżu wyrzutni rakiet podczas ćwiczeń Lightning Strike 22 w Rovajärvi
Fińscy żołnierze w pobliżu wyrzutni rakiet podczas ćwiczeń Lightning Strike 22 w RovajärviSTOYAN NENOV/ReutersAgencja FORUM

- Po przyjęciu Finlandii granica NATO-Rosja zwiększy się dwukrotnie, a dla Finów, ubiegających się o wejście do Sojuszu, kluczowa była wola ucieczki spod wpływów Moskwy - skomentował szef Fińskiego Instytutu Polityki Zagranicznej Mika Aaltola.

- Od Laponii, przez Karelię, po obwód petersburski i Zatokę Fińską oraz od strony Wysp Alandzkich jesteśmy teraz bardziej zabezpieczeni. Podwojenie granicy natowsko-rosyjskiej rozproszy rosyjskie oddziały - ocenił Aaltola, uznawany za głównego krajowy eksperta od polityki bezpieczeństwa.

"Nordycka architektura bezpieczeństwa": Przypomnieć Rosji jej granice

Dotychczasowa granica NATO z Rosją (wzdłuż Kaliningradu, Łotwy, Estonii i płn. Norwegii) liczy ok. 1200 km. Łącznie ze wschodnią granicą Finlandii (ponad 1300 km) wydłuży się do ponad 2500 km.

- Rosja nie przestrzega swoich granic, nadeszła chwila, by jasno jej o nich przypomnieć - zauważył.

Aaltola przypomniał, że historia fińskich republik naznaczona była przemianami geopolitycznymi. Według niego sprawdziła się też strategia prezydenta Sauliego Niinisto, uznawanego za budowniczego nie tylko fińskiej, ale także w związku z procesem akcesji Finlandii i Szwecji do NATO całej "nordyckiej architektury bezpieczeństwa".

Wielu było sceptycznych, czy ktokolwiek da gwarancje, gdy pożar już wybuchł czyli w sytuacji wojny w Europie (po ataku Rosji na Ukrainę) albo czy Finlandia odważy się aplikować do NATO. Fińska, utrzymywana latami, "opcja NATO" zadziałała, ponieważ Finlandia jest "w ważnym geostrategicznie miejscu; ma przyjaciół, w interesie których obecność w regionie jest kluczowa", kontynuował ekspert.

- Nie jesteśmy ciężarem, przeciwnie wnosimy do NATO wartość dodaną - podkreślił Aaltola.

Przed atakiem Rosji na Ukrainę, jedynie co czwarty Fin opowiadał się za członkostwem w NATO. W trakcie 2022 r. i na początku 2023 r. - jak wskazywały różne sondaże - członkostwo w NATO popiera już nawet 80 proc. społeczeństwa.

Oficer Sztabu Generalnego: Jesteśmy bardziej dostosowani do NATO niż niektórzy jego członkowie

- Finlandia ma tak wysoką kompatybilność ze strukturami NATO, jakiej nie miał żaden inny kraj wcześniej przystępujący do Sojuszu - uważa z kolei płk Pasi Hirvonen, oficer Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, szef projektu Finlandia-NATO.

Finlandia współpracuje z NATO od blisko 30 lat (na początku w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju od 1994 r.). Fińskie siły zbrojne i NATO uczestniczą we wspólnych ćwiczeniach, manewrach i operacjach.

- Pod wieloma względami jesteśmy nawet bardziej dostosowani do NATO niż wielu członków Sojuszu obecnie - stwierdził Hirvonen, który pełni również funkcję zastępcy przedstawiciela wojskowego w stałej fińskiej misji NATO w Brukseli. W trwającym około dziewięciu miesięcy procesie akcesyjnym, oficer wielokrotnie przyjmował dowódców NATO składających wizyty w Finlandii.

Droga Finów do NATO

Finlandia zaczęła się ubiegać o członkostwo w NATO wspólnie ze Szwecją wiosną ubiegłego roku, w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę. Na szczycie szefów państw i rządów NATO w Madrycie w lipcu 2022 r. podjęto decyzję o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu, a kraje zyskały status "członków-obserwatorów", co dodatkowo zacieśniło współpracę z sojusznikami.

- Wielu już mówiło, że jesteśmy niczym "plug&play" (podłącz i używaj-PAP), ale tak nie jest do końca i są obszary nad którymi trzeba pracować - przyznał fiński wojskowy, cytowany z kolei we wtorkowym wydaniu dziennika "Helsingin Sanomat".

Hirvonen zaznaczył przy tym, że pełna interoperacyjność i poznanie procesów natowskich są możliwe tylko po przyznaniu pełnego formalnego członkostwa. - Przed nami ciężka codzienna praca tak w siłach zbrojnych, administracji obronnej czy służbie dyplomatycznej - dodał.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Schetyna: Wizyta Zełenskiego w Polsce jest ważna i symboliczna
      Schetyna: Wizyta Zełenskiego w Polsce jest ważna i symbolicznaRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      9
      Super
      relevant
      5
      Hahaha
      haha
      1
      Szok
      shock
      1
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      1
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      17
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na