Językami urzędowymi w Finlandi są języki
fiński i szwedzki. Oficjalną
fińską walutą jest euro.
Finlandia jest zaliczana do krajów nordyckich. Stolicą Finlandii są Helsinki, które pełnią też funkcję ważnego ośrodka kulturalnego, administracyjnego i gospodarczego w kraju. Inne duże ośrodki miejskie to: Espoo, Lahti, Vantaa, Tampere, Turku oraz Oulu. Mieszkańcy przeważnie są wyznawcami luteranizmu.
Finlandia uchodzi za kraj, w którym jest wysoki poziom zaufania społecznego. Stopa życiowa jej obywateli jest wysoka. Państwo jest niezwykle atrakcyjne dla turystów, szczególnie podczas zimy. Finlandia oferuje bowiem możliwość m.in. uprawiania narciarstwa biegowego, które uchodzi za narodową dyscyplinę sportu.
Finlandia - położenie i klimat
Kraj leży na północy Europy na Półwyspie Skandynawskim i sąsiaduje z Norwegią, Szwecją oraz Rosją. Od Estonii oddziela ją Zatoka Fińska. Kraj ma dostęp do Morza Bałtyckiego.
Klimat, który panuje w Finlandii, jest umiarkowany. Na południowym krańcu kraju dominuje klimat umiarkowany chłodny przejściowy. Na północy występuje klimat okołobiegunowy subpolarny.
Finlandia to obszar występowania pojezierzy złożonych z polodowcowych jezior, których jest ponad 188 tys.Największym jeziorem jest jezioro Saimaa, a najdłuższe rzeki to: Torniojoki, Kemijoki oraz Oulujoki. Blisko 70 proc. kraju pokryte jest lasami.
Finlandia - ustrój polityczny
Ustrój polityczny, który funkcjonuje w Finlandii, to demokracja parlamentarna.
Głową państwa jest prezydent wybierany na maksymalnie dwie sześcioletnie kadencje. Głową państwa jest od 2012 r. prezydent Sauli Niinistö. W 2024 r. na urząd prezydenta Finlandii został wybrany Aleksander Stubb. Prezydent mianuje m.in. kanclerza sprawiedliwości, przewodniczącego i sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz arcybiskupa i biskupów kościoła ewangelicko-augsburskiego w Finlandii.
Rządem kieruje premier mianowany przez przez prezydenta, który mianuje także na wniosek premiera ministrów rządu. Siedziba rządu znajduje się w Helsinkach. Szefem rządu jest obecnie premier Petteri Orpo.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu (Eduskunta), liczącego 200 deputowanych, którzy wybierani są w powszechnych wyborach co cztery lata.
Finlandia podzielona jest na 19 regionów, 70 podregionów i 320 gmin, którymi zrządzają samorządy lokalne.
Finlandia - gospodarka krajowa
Finlandia jest jednym z najbogatszych państw świata.
Najważniejszymi sektorami fińskiej gospodarki są: przemysł, transport i handel. Prym wiedzie przede wszystkim sektor telekomunikacyjny i informatyczny, w tym branża technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Istotny jest także przemysł drzewny, petrochemiczny i chemiczny.
Głównymi bogactwami naturalnymi są: rudy żelaza, miedzi oraz drewno.
Finlandia to również lider rozwiązań green-tech.
Finlandia - historia
Pierwsza pisemna wzmianka o Lapończykach pojawiła się u rzymskiego historyka Tacyta w 98 roku naszej ery. Finlandia od XII wieku znajdowała się pod panowaniem Szwedów, a następnie przeszła w ręce rosyjskie.
Formalnie Finlandia powstała w 1917 roku, kiedy ogłosiła swoją niepodległość po upadku caratu w Rosji.
W 1939 roku ZSRR zaatakował Finlandię, rozpoczynając wojnę zimową, która po trzech miesiącach zakończyła się zajęciem części terytorium. Kraj zachował niepodległość, jednak już dwa lata później w 1941 roku wybuchła kolejna wojna z ZSRR, wypowiedziana przez Finlandię po sowieckich nalotach na fińskie miasta. W 1944 r. Finlandia podpisała kapitulację z ZSRR i przystąpiła do wojny przeciwko Niemcom.Po wojnie ZSRR zachowało dla siebie fiński rejon Petsamo, ponadto Finlandia na 50 lat wydzierżawiła ZSRR półwysep Porkkala, zapłaciła reparacje wojenne i częściowo poddała się rozbrojeniu armii.
Dziś Finlandia jest członkiem Rady Nordyckiej i ONZ. Następnie podpisała umowy z EWG i Radą Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz została członkiem Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Jest członkiem Rady Europy, OBWE OECD i NATO.
Okres powojenny okazał się dla Finlandii ogromną szansą na rozwój społeczno-gospodarczy, co sprawiło, że dzisiaj to jedno z najbardziej rozwiniętych państw świata.