Reklama

Finlandia w NATO. Parlament Turcji zdecydował

Parlament Turcji w czwartek zdecydował w sprawie akcesji Finlandii do NATO. Parlamentarzyści jednogłośnie zagłosowali za kandydaturą. Wcześniej "zielone światło" w tej sprawie dał prezydent Recep Erdogan. Wciąż ważą się losy Szwecji, która nie ma poparcia Turcji oraz Węgier.

Decyzja w sprawie akcesji Finlandii do NATO ostatecznie zapadła. W czwartek turecki parlament wyraził zgodę na ratyfikację. Turcja była ostatnim krajem, który musiał zatwierdzić kandydaturę Helsinek. 

Decyzja tureckiego parlamentu oznacza, że kandydatura Finlandii została zatwierdzona przez wszystkie 30 państw członkowskich. Dzisiejsze głosowanie transmitowano na żywo w telewizji, członkostwo zostało ratyfikowane głosami 276 deputowanych. 

Finlandia w NATO. Turcja daje "zielone światło"

Wcześniej ustawę ratyfikującą kandydaturę Finlandii do NATO poparła Komisja spraw zagranicznych tureckiego parlamentu. Zgodę na rozpoczęcie procedury ratyfikacji wyraził też w ostatnich dniach prezydent Turcji Recep Erdogan. 

Reklama

Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic - zaznaczył turecki przywódca.

Zgodę na akcesję Finlandii do NATO wyraziły także Węgry. Za ratyfikacją opowiedziało się 182 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Finlandia a Szwecja w NATO. Opór Turcji i Węgier

Przystąpienie do NATO wymaga ratyfikacji wniosków przez parlamenty wszystkich 30 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Problem z zebraniem odpowiedniej liczby głosów ma Szwecja, która - jak do niedawna Finlandia - czeka na zgodę ze strony Turcji i Węgier. 

Jeszcze 23 stycznia Recep Tayyip Erdogan zapewniał, że Ankara nie poprze wniosku Szwecji o akcesję w NATO. - Ci, którzy pozwalają na takie bluźnierstwo przed naszą ambasadą, nie mogą już liczyć na nasze poparcie dla ich członkostwa w NATO - mówił wówczas Erdogan.

Z kolei we wtorek Węgry poinformowały, że wstrzymują poparcie dla akcesji Szwecji do NATO w związku ze skargami na krytykę Sztokholmu wycelowaną w politykę Wiktora Orbana. 

Akcesja do NATO. Kolejne kroki

Decyzja tureckiego parlamentu jest jednym z ostatnich kroków na drodze do członkostwa Finlandii w NATO

Zgodnie z procedurą teraz akt przystąpienia powinien zostać zdeponowany w USA. Stany Zjednoczone są bowiem depozytariuszem Traktatu Waszyngtońskiego. 

Gdy wszystkie państwa członkowskie powiadomią rząd USA o ratyfikowaniu protokołów akcesyjnych, sekretarz generalny Sojuszu zaprasza kandydata do przystąpienia do Traktatu

Zaproszony kraj przystępuje do Traktatu Północnoatlantyckiego zgodnie ze swoimi procedurami krajowymi. Po złożeniu dokumentów akcesyjnych w departamencie stanu USA staje się on formalnie członkiem NATO.

Finlandia i Szwecja pojęły decyzję o akcesji do NATO w wyniku wojny w Ukrainie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy