Reklama

Chińska komisja ds. zdrowia: 139 nowych zakażeń wirusem w ciągu weekendu

Chińska komisja rządowa ds. zdrowia poinformowała w poniedziałek o 139 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z Wuhan, zarejestrowanych tylko w sobotę i w niedzielę, a także o śmierci trzeciej osoby zakażonej tajemniczym wirusem, powodującym zapalenie płuc.

Chińskie władze medyczne poinformowały jednocześnie o dwóch przypadkach zakażenia wirusem w położonej na południe od centrum Pekinu dzielnicy Daxing oraz o jednym w stolicy prowincji Guangdong - Kantonie.

Oznacza to, że ognisko epidemii nie ogranicza się już tylko do miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie 1 stycznia odnotowano pierwsze przypadki zachorowań, a sam wirus zaczyna się rozprzestrzeniać - zauważa w komentarzu Reuters.

W sobotę i w niedzielę tylko w mieście Wuhan odnotowano 136 przypadków spowodowanego koronawirusem zapalenia płuc, które jest porównywane w mediach do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, tj. nietypowego zapalenia płuc, które po raz pierwszy pojawiło się w końcu 2002 roku w prowincji Guangdong.

Reklama

Informacja o gwałtownym wzroście zachorowań w mieście Wuhan została podana w Chinach po wcześniejszym zapewnieniu ze strony komisji rządowej ds. zdrowia, że wybuch nowego szczepu koronawirusa w tym kraju jest kontrolowany, chociaż droga jego rozprzestrzeniania się nie została jeszcze zmapowana, a źródło jego pochodzenia wciąż nie jest znane.

Komisja zapewniła, że służby medyczne zintensyfikują monitorowanie wirusa w przyszłym tygodniu, gdy większość mieszkańców tego kraju rozpocznie świętowanie Nowego Roku, który przypada na 25 stycznia.

Światowa Organizacja Zdrowia reaguje

Dotychczas z powodu powikłań po zapadnięciu na pneumonię spowodowaną zakażeniem nowym typem koronawirusa zmarły trzy osoby. Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach.

Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli.

Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim. Dotychczas Tajlandia zgłosiła dwa potwierdzone przypadki zapalenia płuc u chińskich turystów, a Japonia zgłosiła jeden taki przypadek.

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem w Korei Płd.

Tymczasem południowokoreańskie centrum ds. kontroli i zapobiegania chorobom (KCDC) poinformowało, że u 35-letniej kobiety potwierdzony został pierwszy w tym kraju przypadek zakażenia koronawirusem z Wuhan powodującym zapalenie płuc. Kobieta przyleciała z Chin.

Chora, która w sobotę przybyła z Wuhan na międzynarodowe lotnisko Inczon-Seul, została natychmiast odizolowana, gdy stwierdzono u niej niepokojące objawy, w tym bardzo wysoką gorączkę - głosi komunikat KCDC.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy