Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
"Agresywna erupcja" Etny. Bomby wulkaniczne uszkodziły dachy
Wczoraj zaczęła się trwająca ponad sześć godzin erupcja wulkanu Etna. O sytuacji na sycylijskiej wyspie informuje reporterka Interia360 Maria Magdalena Szulska.
Etna to czynny stratowulkan, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii (Włochy).
Wczoraj, 28 listopada, o godzinie 18, czasu europejskiego, zaczęły się silne erupcje, które narastały z godziny na godzinę. Podkreślić należy, że pomimo iż wulkan należy do aktywnych, od V wieku zanotowano tylko 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy, z 1669 roku, zniszczył pobliską Katanię (jedno z większych miast Sycylii). Ostatnia erupcja wulkanu, nastąpiła 4 marca 2012 roku.
Wczorajsza, agresywna, jak ją nazwała włoska prasa, erupcja trwała sześć godzin. Z krateru Etny wylatują małe bomby wulkaniczne (zakrzepła lawa pochodząca z poprzednich erupcji lub świeża, która zdążyła zastygnąć w locie), uszkadzając dachy domów i samochody.
Silne ciśnienie wewnątrz stożka wulkanicznego wywołało tzw. "czarny deszcz", który wręcz zasypał pobliskie miejscowości, w tym Messynę, a nawet Reggio di Calabria, znajdującą się na kontynentalnej części Włoch.
W kilku miejscach na południu (Lazarus, Bocale, Pellaro, Melito) odczuwalne były silne wstrząsy, przypominające trzęsienie ziemi. Podobne wstrząsy miały miejsce w nocy z 16 na 17 listopada, kiedy to mieszkańców miejscowości Lamezia Terme, Tropea, Vibo Valentia, Roccella Jonica, Siderno i kilku innych, obudziły mocne wstrząsy, przypominające trzęsienie ziemi. Powodem również była erupcja Etny.
Niestety prognozy nie są pocieszające: "Od kilku miesięcy ta część wulkanu pęcznieje. Wskazuje to na dużą ilość gazów i magmy podchodzących do płaszcza" - twierdzi Marco Neri, wulkanolog z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii. Co stanie się w ciągu nadchodzących dni, jeszcze nie wiadomo.
Erupcja spowodowała spore zamieszanie i zaniepokojenie wśród mieszkańców, nie tylko Sycylii, ale całych Włoch. Fora internetowe przepełnione są pełnymi napięcia dyskusjami. Pojawiają się pytania i odżywają zapomniane już przepowiednie. Wszyscy czekają z niepokojem na rozwój sytuacji.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje