Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Wołodymyr Zełenski w siedzibie NATO. Pierwsza wizyta od wybuchu wojny

- Wasza walka jest naszą walką, wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem, wasze wartości są naszymi wartościami - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji z Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent złożył swoją pierwszą wizytę w kwaterze głównej NATO od czasu wybuchu wojny w Ukrainie. Zełenski weźmie udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu.

Prezydent Ukrainy weźmie udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony NATO
Prezydent Ukrainy weźmie udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony NATO/Simon Wohlfahrt / AFP/AFP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego wizyta w kwaterze głównej NATO w Brukseli będzie "kluczowa" dla zapewnienia Ukrainie ochrony tej zimy, gdy kraj ten przygotowuje się do intensyfikacji rosyjskich ataków. To pierwsze odwiedziny przywódcy walczącej z rosyjską agresją Ukrainy w belgijskiej siedzibie Sojuszu od czasu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

Jens Stoltenberg: Putin przygotowuje się do użycia zimy jako broni

Przed rozpoczęciem dwudniowych obrad ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił ukraińskiego prezydenta o wsparciu dla jego kraju.

- Będziemy stać u boku Ukrainy. Wspieranie tego kraju jest ważne dla całego NATO - oznajmił Stoltenberg na konferencji prasowej w siedzibie NATO. - Wasza walka jest naszą walką, wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem, wasze wartości są naszymi wartościami - dodał.  

Szef NATO podkreślił rolę obrony przeciwlotniczej w ochronie ukraińskich miast i infrastruktury krytycznej.  - Prezydent Putin przygotowuje się znowu do użycia zimy jako broni, czyli atakowania systemów energetycznych, infrastruktury gazowej. Musimy temu zapobiec - zadeklarował sekretarz generalny. 

- Przygotowujemy się, jesteśmy gotowi. Teraz potrzebujemy wsparcia ze strony przywódców NATO. Po to tu jestem - powiedział Wołodymyr Zełenski i dodał, że systemy obrony przeciwlotniczej są dla Ukrainy priorytetem. - Są to bardzo konkretne rzeczy, w bardzo konkretnych punktach geograficznych. Żeby ratować sieci energetyczne, ludzi, zboże przeznaczone dla Afryki, Azji, świata - przekonywał Zełenski.

Prezydent Zełenski: Przywódcy powinni udać się do Izraela

Ukraiński prezydent wezwał w środę przywódców zachodnich państw, by zjednoczyły się wokół narodu Izraela, tak jak to zrobili wokół Ukrainy po inwazji Rosji w lutym 2022 roku. Zachód ma według Zełenskiego pokazać Izraelowi, że "nie jest sam". - Jesteśmy krajem toczącym wojnę, dlatego doskonale rozumiemy sytuację, w jakiej znalazł się Izrael - stwierdził prezydent. 

- Radziłbym przywódcom Zachodu, by udali się do Izraela i wspierali mieszkańców, po prostu ludzi. Nie mówię o żadnych instytucjach, tylko o wspieraniu ludzi, którzy doświadczyli ataków terrorystycznych - powiedział podczas wizyty w siedzibie NATO. Według Zełenskiego międzynarodowa solidarność jest najlepszym sposobem na powstrzymanie wojny i powstrzymanie Rosji oraz Iranu. - Nie możemy dawać agresorom najmniejszego pretekstu, by myśleli o trzeciej wojnie światowej, o nowej fali agresji. Jeżeli jest silne poparcie ludzi, to oznacza jedność - stwierdził ukraiński prezydent.

Więcej na temat aktualnej sytuacji w Izraelu można znaleźć w Raport: Wojna w Izraelu.

Podczas konferencji prasowej sekretarz generalny NATO publicznie potępił "straszny atak terrorystyczny na cywilów w Izraelu". W sobotę rano palestyńscy bojownicy Hamasu ogłosili "Powódź Al-Aksa" i zaatakowali Izrael, który oświadczył, że jest w stanie wojny. 

Odniósł się również do uszkodzenia gazociągu łączącego Finlandię z Estonią. We wtorek po południu pojawiła się informacja, że podwodny gazociąg i kabel telekomunikacyjny, łączące te dwa kraje pod Morzem Bałtyckim, zostały naruszone. Fiński rząd poinformował, że mogły przyczynić się do tego zamierzone działania zewnętrzne.

- Jeśli okaże się, że jest to atak na infrastrukturę krytyczną NATO (...), spotka się to z jednolitą i zdecydowaną reakcją" - odparł w odpowiedzi na pytania dziennikarzy Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony Sojuszu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Politycy o relacjach z Ukrainą. Polska Wybiera. Debata w Polsat News i Interii/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także