Słowacja śle żądania Czechom. W odpowiedzi padły słowa o Polsce

Artur Pokorski

Oprac.: Artur Pokorski

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3 tys.
Udostępnij

Nowy rząd Słowacji nie będzie uniemożliwiał firmom produkcji i dostarczania broni klientom - zapowiedział premier Robert Fico, co oznacza, że możliwy będzie handel militariami tamtejszych firm z Ukrainą. Wcześniej polityk zapowiedział, że jego kraj nie będzie wysyłać Kijowowi wsparcia militarnego z zasobów armii. Fico zwrócił się też w stronę Czech, od których jego administracja domaga się ożywienia kontaktów w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Premier Słowacji Robert Fico
Premier Słowacji Robert FicoLUDOVIC MARIN/AFPEast News

Fico, który premierem Słowacji został pod koniec października tego roku, od początku krytycznie wypowiadał się wobec wspierania Kijowa. Już podczas kampanii wyborczej mówił, że "jeśli partia SMER (której jest liderem - red.) będzie tworzyć rząd, Słowacja wycofa się ze wsparcia militarnego dla Ukrainy. 

Polityk już wcześniej dwukrotnie kierował słowackim rządem. Pod koniec sierpnia za wojnę w Ukrainie obwinił samą Ukrainę i wybielił działania Rosjan. Ma też wątpliwości, czy Unia Europejska powinna wesprzeć Ukrainę 50 miliardami euro w latach 2024-2027.

Słowackie firmy nie będą miały ograniczeń w sprzedaży broni 

W poniedziałek Fico zapowiedział, że "rząd nie będzie uniemożliwiał firmom produkcji i dostarczania broni klientom", tym samym możliwa będzie sprzedaż Ukrainie. Jak podaje portal Pravda.sk z wypowiedzi wynikało, że "jego odmowa dotyczy wyłącznie ewentualnych dostaw broni i amunicji pochodzącej z zasobów armii słowackiej".

Jednocześnie zwrócił się do ministra obrony narodowej o inwentaryzację sprzętu wojskowego ze względu na dotychczasową wielkość dostaw na Ukrainę. Robert Kaliniak chce dokonać przeglądu kontraktów politycznych i handlowych. - Jeśli firma chce wyprodukować broń i gdzieś ją dostarczyć, oczywiście nikt temu nie przeszkodzi - powiedział Fico po spotkaniu z ministrem Kaliniakiem.

Portal przypomniał, że "po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Słowacja nie tylko przekazała Kijowowi różnorodny sprzęt wojskowy, w tym wycofane ze służby myśliwce MiG-29 radzieckiej konstrukcji, ale dostarczyła też osiem haubic samobieżnych Zuzana 2, będących okrętami flagowymi słowackiego przemysłu obronnego, na podstawie dwustronnej umowy handlowej". Według doniesień medialnych Dania, Norwegia i Niemcy zapłacą za produkcję kolejnych 16 haubic Zuzana 2 dla Ukrainy.

- Zrobimy wszystko, aby pomóc Ukrainie humanitarnie i cywilnie. Przypuszczam, że jedną z tych rzeczy może być rozminowywanie - zadeklarował Fico. Mówił też o pomocy medycznej czy odbudowie budynków cywilnych.

Grupa V4. Słowacja żąda ożywienia współpracy. Czesi czekają na nowy rząd w Polsce

Ukraina to niejedyny kierunek w polityce zagranicznej, w którym działa premier Fico. Domaga się od premiera Czech, które przewodniczą obecnie Grupie Wyszehradzkiej (V4), ożywienia współpracy w ramach tej struktury, o czym oznajmił w Pradze minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanar. Obok Czech i Słowacji V4 tworzą Polska i Węgry.

Blanar powiedział, że Fico wysłał do premiera Czech Petra Fiali list z żądaniem ożywienia współpracy i jak najszybszego zwołania spotkania w ramach V4. Zwrócił uwagę, ze wśród tematów, które łączą partnerów jest m.in. kwestia rewizji długookresowych ram finansowych w UE oraz pakt migracyjny.

Blanar stwierdził, że Słowacja uważa za nieakceptowalne zmuszanie państw narodowych do przyjmowania określonej liczby migrantów pod groźbą kary. Jak dodał, zadeklarował to podczas rozmowy z szefem dyplomacji Czech Janem Lipavskim. Według Blanara nie jest to właściwa droga, dlatego należałoby raczej wzmocnić ochronę strefy Schengen oraz możliwości agencji straży granicznej i przybrzeżnej Frontex, a także wypełniać postanowienia umów dotyczących readmisji.

Lipavsky powiedział, że Czechy zwołają spotkanie V4, gdy zostanie wyłoniony rząd w Polsce i tym samym możliwe stanie się zgromadzenie wszystkich partnerów. Podkreślił, że będzie wówczas można rozmawiać nie o deklaracjach, lecz o konkretach. Przypomniał też o obywatelskim wymiarze współpracy w ramach V4 i poinformował, że w Pradze trwają przygotowania do szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Jabłoński o Polakach w Strefie Gazy: Robimy wszystko, by mogli się wydostać
      Jabłoński o Polakach w Strefie Gazy: Robimy wszystko, by mogli się wydostaćRMF
      Przejdź na