. Stolicą kraju jest
. Inne ważne ośrodki to:
, które przyciągają turystów. Kraj ma innowacyjne
. Norwegowie cieszą się także
Norwegia - położenie i klimat
Kraj graniczy ze Szwecją, Finlandią oraz Rosją. Ma również granicę morską z Danią. Klimat Norwegii jest zróżnicowany, od umiarkowanego morskiego na zachodzie do subpolarnego na północnych wybrzeżach. Malownicze fiordy, wysokie góry i liczne jeziora stanowią charakterystyczne elementy norweskiego krajobrazu.
Kraj otaczają dwa morza: Norweskie i Północne. Norwegia to bardzo długi, a zarazem wąski kraj. Długość jej terytorium od południa do północy ma około 1750 km.
Norwegia - ustrój polityczny
Ustrój polityczny Norwegii to monarchia konstytucyjna z parlamentem jednoizbowym (tzw. Storting). Król Harald V od 1991 roku pełni głównie funkcję reprezentacyjną. Monarcha ma jednak za zadanie wybór Rady Państwa i co najmniej siedmiu jeczłonków. Jego doradcą w tej kwestii jest lider większości parlamentarnej.
Rządy formalne sprawuje premier i jego rząd. Szefem rządu Norwegii jest obecnie premier Jonas Gahr Støre.
Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament Storting, który liczy sobie 169 deputowanych. Kadencja parlamentu trwa cztery lata. Inicjatywę ustawodawczą mają członkowie parlamentu, rząd oraz Rada Państwa.
Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Państwo podzielone jest na prowincje, które dzielą się na mniejsze gminy.
Norwegia - gospodarka krajowa
Gospodarka Norwegii oparta jest na zasobach naturalnych. Są nimi ryby, ropa naftowa i gaz ziemny. Norwegia jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej na świecie, co wpływa na jej stabilność gospodarczą.
Norwegia należy do rozwiniętych krajów z wysokim PKB. Warto też wspomnieć o tym, że elektrownie wodne są pierwszym źródłem energii dla kraju i pokrywają 97 proc. zapotrzebowania na prąd.
Norwegia - historia
Historia Norwegii sięga czasów wikingów i lat, kiedy to Norwegowie prowadzili ekspansywne wyprawy morskie, najeżdżając między innymi południowe wybrzeże Bałtyku, w tym ziemie należące obecnie do Polski.
Uzyskanie niepodległości nastąpiło po rozwiązaniu unii ze Szwecją 7 czerwca 1905 r.
W okresie II wojny światowej Norwegia została zaatakowana przez Niemcy, a okupacja trwała do 1945 roku.
Po wojnie państwo zaczęło się intensywnie rozwijać gospodarczo, na co wpłynęły m.in. odkrycia złóż ropy naftowej.