Kraj leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego ciepłego. Na terenie Słowacji znajdują się malownicze parki narodowe z masywami skalnymi, wąwozami, jeziorami i jaskiniami.
Słowacja - historia kraju
Tereny Słowacji w starożytności zamieszkiwały plemiona celtyckie, iliryjskie, germańskie. W IX wieku obszary te weszły w skład państwa Wielkomorawskiego. W 906 roku Węgrzy podbili je i panowali przez kolejne 100 lat.
W latach 1003-1018 tereny Słowackie należały Polski, po czym zostały podbite przez Królestwo św. Stefana i stały się częścią Węgier. OD XII do XIV wieku Słowacją rządzili magnaci.
W 1526 roku kraj razem z Królestwem Węgier wszedł w skład monarchii habsburskiej. W wieku XIX pod wpływem austroslawinizmu pojawiły się żądania, aby oddzielić Czechów od Słowaków, Rusinów i Słoweńców. Po I wojnie światowej i rozpadzie Austro-Węgier Słowacy wraz z Czechami zawiązali Korpus Czechosłowacki.
Po drugiej wojnie światowej był on podstawą do powstania Czechosłowacji. W 1993 roku Czechosłowacja przestała istnieć, a Słowacja stała się niezależnym państwem, oddzielając się od Czech.
Od 1993 roku kraj należy do ONZ, a w 2004 r. Słowacja dołączyła do NATO i UE. Słowacja - podział władzy
Słowacja jest państwem unitarnym, który dzieli się na 79 powiatów (sł. okres) i osiem krajów.
Jednostki administracyjne na szczeblu krajowym i gminnym są jednocześnie jednostkami samorządu terytorialnego.
Na czele państwa stoi prezydent wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Władzą wykonawczą prezydent dzieli się z premierem.
Słowacja - gospodarka
Spory udział w gospodarce krajowej Słowacji ma turystyka. Atutem Słowacji są góry (Tatry Wysokie, Tatry Niżne, Mała Fatra) oraz uzdrowiska. Najbardziej znane kurorty to m.in.: Trenczyńskie Cieplice, Piszczany czy Bardejów-Zdrój.
Słowacja jest dobrze rozwinięta pod względem rolniczo-przemysłowym, choć w latach 90., po upadku Czechosłowacji, kraj przeżywał kryzys gospodarczy.
Aktualnie najwięcej Słowaków pracuje w usługach, a następnie kolejno: w przemyśle i rolnictwie. Kraj ma liczne bogactwa naturalne. Do najważniejszych złóż należą: rudy żelaza, ołowiu, magnezu, miedzi i cynku.
Ważnym źródłem energii dla Słowacji są elektrownie wodne.