Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Deklaracja Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda potwierdził swój udział w czerwcowym szczycie pokojowym ws. Ukrainy w Szwajcarii. W rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim m.in. omówił "kroki mające na celu zapewnienie jak najszerszego udziału krajów globalnego południa" - podano w mediach społecznościowych ukraińskiego przywódcy.

"Dzisiaj rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie rozmowy zadeklarowałem swój udział w zbliżającym się szczycie pokojowym w Szwajcarii. Jesteśmy zjednoczeni w imię sprawiedliwego pokoju!" - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych prezydenta Andrzeja Dudy.
O rozmowie poinformował także Wołodymyr Zełenski. "Podziękowałem za niezachwiane poparcie dla formuły pokojowej i potwierdzenie jego obecności na szczycie pokojowym w Szwajcarii. Omówiliśmy kroki mające na celu zapewnienie jak najszerszego udziału krajów globalnego południa. Jedynym niezawodnym pokojem jest pokój oparty na sprawiedliwych warunkach. Nasz szczyt pokojowy stanowi najlepszą okazję, aby to osiągnąć" - napisał w mediach społecznościowych.
Wojna na Ukrainie. Szczyt pokojowy w Szwajcarii
Spotkanie w Szwajcarii to pierwszy szczyt poświęcony planowi pokojowemu ws. Ukrainy. Odbędzie się on 15 i 16 czerwca w Burgenstock, niedaleko Luzern.
Głowa ukraińskiego państwa przekazała w czwartek, że na wydarzenie zaproszeni są wszyscy szefowie państw i rządów ze wszystkich kontynentów.
"Szczyt będzie platformą do dyskusji o sposobach, w jaki osiągnąć kompleksowy, sprawiedliwy i trwały pokój w Ukrainie" - powiadomił Wołodymyr Zełenski, zaznaczając, że wszystko musi odbyć się z poszanowaniem zapisów Karty Narodów Zjednoczonych i międzynarodowego prawa. Dodał także, że wszystkie zaproszone kraje "zademonstrowały swoje przywiązanie do tych zasad".
Wcześniej szef biura prezydenta Andrij Jermak zaznaczył, że w szczycie wezmą udział przywódcy różniący się między sobą pod względem motywacji oraz poglądów na to, jak zakończyć wojnę na Ukrainie, ale "wszyscy szanują naszą niezależność i respektują naszą integralność terytorialną w międzynarodowo określonych granicach z 1991 roku oraz suwerenność".
"Jestem przekonany, że każdy ceniący pokój kraj jest zainteresowany udziałem w szczycie, ponieważ jego znaczenie wykracza daleko poza granice Ukrainy" - podkreślił Zełenski.
Przywódca Ukrainy przekazał, że chodzi bowiem o globalną rolę każdego narodu, a także o "autentyczne poszanowanie prawa międzynarodowego i współistnienie w pokoju na całym świecie".
Szczyt w Szwajcarii. Watykan zaproszony
Na konferencję pokojową ws. Ukrainy została zaproszona także Stolica Apostolska. Nie wiadomo, kto będzie reprezentował Watykan w Szwajcarii.
Jak twierdzi rosyjska agencja Ria Novosti papież Franciszek miał postawić warunek, pod którym mógłby wziąć udział w konferencji poświęconej "drogi do pokoju w Ukrainie". "Papież Franciszek jest gotów wziąć udział w konferencji w Szwajcarii tylko, gdy Rosja zostanie na nią zaproszona" - miał powiedzieć przewodniczący Światowego Związku Staroobrzędowców Leonid Sewastjanow.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!