Języki urzędowe w Szwajcarii to:
niemiecki, francuski, włoski, retoromański. Walutą Szwajcarii jest
frank szwajcarski.
Szwajcaria to kraj, który słynie z precyzji, jakości i szacunku do rzemiosła. Szwajcaria uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych krajów na świecie. Największe miasta w Szwajcarii - oprócz stolicy Berna - to: Genewa, Zurych, Lozanna, Lucerna, Lugano i Sankt Gallen.
Niemiecki jest językiem, który można w tym kraju usłyszeć najczęściej. Używa go około 63 proc. populacji. Niemiecki jest też językiem urzędowym. Oprócz niego około 23 proc. Szwajcarów posługuje się językiem francuskim. Z kolei włoski jest używany przez 8 proc. populacji w południowej części kraju. Językiem retoromańskim posługują się wyłącznie mieszkańcy kantonu Gryzonia.
Szwajcaria - klimat
Klimat w Szwajcarii jest bardzo zróżnicowany. W niższych obszarach kraju panuje klimat umiarkowany, z łagodnymi zimami i ciepłymi latami.
W górach z kolei dominuje klimat alpejski charakteryzujący się chłodnymi i śnieżnymi zimami oraz chłodnymi latami.
Najwyższy szczyt to Dufourspitze o wysokości 4634 m n. p. m.
Szwajcaria - ustrój polityczny
Szwajcaria jest państwem federacyjnym i składa się z 26 kantonów. Każdy kanton ma swój lokalny rząd i parlament.
Silną pozycję ma parlament, który wraz z władzami kantonalnymi stanowi o systemie politycznym parlamentarno-komitetowym. Do parlamentu nazywanego Zgromadzeniem Związkowym należy władza ustawodawcza. Parlament tworzą: Rada Kantonów (izba wyższa) i Rada Narodowa (izba niższa).
Głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest prezydent Alain Berset. Prezydent jest wybierany na okres jednego roku.
Szwajcaria regularnie korzysta z instytucji referendum.
Szwajcaria ma długą tradycję neutralności i nie bierze udziału w konfliktach międzynarodowych. Cztery oficjalne języki: niemiecki, francuski, włoski i retoromański, odzwierciedlają różnorodność kulturową Szwajcarii.
Szwajcaria - gospodarka krajowa
Szwajcaria ma stabilną gospodarkę, która jest oparta na kilku głównych sektorach. Największymi źródłami dochodów są przemysł, turystyka, usługi finansowe oraz rolnictwo.
Kraj jest jednym z największych eksporterów na świecie. Znany jest przede wszystkim ze swojego zaawansowanego przemysłu farmaceutycznego, maszynowego oraz zegarmistrzowskiego.
Szwajcaria pełni też funkcję ważnego centrum bankowego i finansowego, a miasta takie jak Zurych i Genewa są siedzibami wielu międzynarodowych instytucji finansowych.
Szwajcaria - kraj niezależny i neutralny
Historia Szwajcarii jest związana z długą tradycją niezależności i neutralności. Kraj powstał w średniowieczu jako konfederacja kantonów, a w 1848 roku przyjął nową konstytucję, która ustanowiła wspólny rząd federalny.
Szwajcaria zachowała neutralność w obu wojnach światowych.
Obecnie państwo jest ważnym graczem na arenie międzynarodowej. W Szwajcarii mieści się m.in. siedziba
ONZ - druga pod względem wielkości na świecie, jest tam także Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i wielu innych międzynarodowych organizacji.
Szwajcaria - z czego jest znana?
Malownicze krajobrazy Szwajcarii - w tym góry, jeziora i wioski - przyciągają turystów z całego świata. Alpy Szwajcarskie oferują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, wspinaczki górskiej, wysokogórskiej turystyki, wycieczek rowerowych i pieszych.
Szwajcaria jest również znana z produkcji luksusowych zegarków, a także z wyśmienitej czekolady i sera.