Wrze na Bałkanach. Węgry się wyłamały, jest zapowiedź weta
Węgry zapowiedziały, że nie poprą unijnych sankcji na Milorada Dodika, przywódcę działającej w ramach Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej. Polityk jest poszukiwany przez bośniackie służby, które zarzucają mu zamach na porządek konstytucyjny tego federacyjnego kraju. Zdaniem Budapesztu mamy do czynienia z "polowaniem na czarownice" oraz "prześladowaniami o charakterze politycznym".

- Węgry nie wspierają unijnych sankcji na Milorada Dodika i widzą sytuację jako "polowanie na czarownice".
- Kryzys polityczny w Bośni i Hercegowinie eskaluje, a parlament RS ogranicza działanie instytucji BiH.
- Budapeszt przygotował możliwy plan ewakuacji Dodika na Węgry w przypadku jego aresztowania.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
- Uważamy, że jest to prześladowanie o charakterze politycznym. To, co dzieje się wokół Dodika, jest niebezpieczne, to polowanie na czarownice, które może podważyć bezpieczeństwo w regionie - powiedział podczas konferencji prasowej Peter Szijjarto. Jego zdaniem stabilność Bałkanów ma kluczowe znaczenie dla Europy, a europejscy politycy stabilność tę "w fundamentalny sposób podważają".
W zeszłym tygodniu Niemcy i Austria nałożyły sankcje na najwyższych rangą urzędników wchodzącej w skład Bosni i Hercegowiny Republiki Serbskiej, w tym jej prezydenta Milorada Dodika, który znajduje się na listach sankcyjnych Wielkiej Brytanii i USA. Węgry już w przeszłości, w 2021 roku, zablokowały możliwość wprowadzenia przeciwko Dodikowi unijnych sankcji.
Kryzys w Bośni i Hercegowinie. Węgry wyraziły poparcie dla Republiki Serbskiej
Żeljka Cvijanović, reprezentującą Serbów w Prezydium Bośni i Hercegowiny oświadczyła, że jest wdzięczna ministrowi Szijjarto oraz premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi za "zrozumienie". Stwierdziła, że BiH znajduje się w poważnym kryzysie politycznym i konstytucyjnym, za który obwiniła "interwencje cudzoziemców".
Najnowszy kryzys polityczny w BiH wybuchł po tym, gdy pod koniec lutego sąd pierwszej instancji skazał Dodika na rok więzienia i sześć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych za utrudnianie wykonania decyzji Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w BiH, Christiana Schmidta. Instytucja ta nadzoruje wdrażanie postanowień układu pokojowego z Dayton, który zakończył wojnę w latach 90.
Po ogłoszeniu wyroku parlament RS przegłosował szereg ustaw zakazujących działania na swoim terytorium kilku instytucji centralnych BiH, w tym sądów, prokuratury oraz policji federalnej. Po podpisaniu dokumentów przez Dodika Trybunał Konstytucyjny BiH wstrzymał 7 marca ich obowiązywanie do czasu podjęcia ostatecznej decyzji.
Prezydent Dodik może liczyć na ewakuację na Węgry?
Prokuratura BiH prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego zamachu na porządek konstytucyjny kraju przeciwko Dodikowi, premierowi i przewodniczącemu parlamentu RS. Sąd BiH wydał w związku z tym ogólnokrajowy nakaz aresztowania trzech polityków. Wszyscy przebywają obecnie w Republice Serbskiej.
Węgierskie media informowały, że Budapeszt przygotował w lutym plan ewentualnej ewakuacji Dodika z kraju.
VSquare podaje, że węgierskie siły specjalne miały "tajny cel": ułatwić szybką ewakuację przywódcy bośniackich Serbów na Węgry w przypadku, gdyby bośniacki sąd nakazał jego natychmiastowe aresztowanie za działania separatystyczne.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!