Rosja szykuje szeroką ofensywę. Celem jedno z największych miast Ukrainy

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3,1 tys.
Udostępnij

Rosja przygotowuje atak na Zaporoże, jedno z największych miast Ukrainy i ważny ośrodek przemysłowy - pisze "The Economist", powołując się na informacje ukraińskiego wywiadu. Gazeta podkreśla, że taka strategia Kremla wymusza zmianę strategii Kijowa, który musi wycofać się między innymi obwodu kurskiego.

Rosja ma szykować szeroką ofensywę. Jej celem jest duże miasto Zaporoże
Rosja ma szykować szeroką ofensywę. Jej celem jest duże miasto ZaporożeGENYA SAVILOV / MAXIM SHIPENKOV / POOLAFP

Brytyjski tygodnik "The Economist" informuje, że Kreml przygotowuje się do szeroko zakrojonej ofensywny w obwodzie zaporoskim. To kolejny sygnał, że wojna za wschodnią granicą Polski wchodzi w gorący czas przed przejęciem urzędu prezydenta USA przez Donalda Trumpa, który zapowiadał, że szybko doprowadzi konflikt do końca.

Moskwa ma na początek planować stoczenie kilku bitew w prowincjonalnych gminach regionu. To wymusza na żołnierzach Wołodymyra Zełenskiego zmianę strategii.

Ukraina-Rosja. Media: Kreml szykuje ofensywę. Celem miasto Zaporoże

Dziennikarze "The Economist" twierdzą, że strategia Kremla zmusi Kijów do wycofania swoich wojsk z kierunku Kurachowa, gdzie w poniedziałek doszło do wysadzenia Tamy Ternowskiej i zalania pobliskich terenów.

Odwrót z tego odcinka frontu ma być dla Ukraińców nieunikniony, ponieważ przewaga liczebna Rosjan w tym miejscy jest co najmniej sześciokrotna.

Reporterzy zwracają też uwagę na konieczność przeprowadzenia odwrotu z terytorium Federacji Rosyjskiej w obwodzie kurskim, ponieważ Władimir Putin przerzucił tam część swoich wojskowych i wsparcie z Korei Północnej.

"W obwodzie zaporoskim rozpoczynają się także walki, które według ukraińskiego wywiadu przerodzą się ostatecznie w szturm na stolicę regionu - Zaporoże - ważny ośrodek przemysłowy" - wskazuje brytyjski tygodnik.

Ukraińska agencja Unian zaznacza, że starcia w regionie już trwają. Jego stolica ma ponad 700 tysięcy mieszkańców.

Wojna w Ukrainie. Trump chce pokoju. Inicjatywa na froncie należy do Putina

Za mniej niż tydzień minie tysięczny dzień wojny w Ukrainie. Według prezydenta Finlandii Alexandra Stubba "należy poważnie traktować" zapewnienia, że prezydent elekt USA Donald Trump będzie dążył do zakończenia konfliktu na wschodzie Europy.

- My w Europie i reszta świata musimy zrozumieć, że Donald Trump bardzo poważnie podchodzi do zawarcia porozumienia pokojowego raczej wcześniej niż później - podkreślił fiński lider w rozmowie z agencją Bloomberg.

Potencjalne działania Rosjan w obwodzie zaporoskim i ich możliwe sukcesy na tym odcinku mogą jednak wydłużyć czas rozpoczęcia negocjacji pokojowych, ponieważ zanim do nich dojdzie, obie strony będą chciały "ugrać" jak najwięcej jeszcze podczas trwania gorącej wojny. Obecnie inicjatywa należy do Władimira Putina.

Źródło: "The Economist", Unian

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Środki z KPO dla Polski. Szłapka: Jaki powinien zapisać się na podstawowy kurs matematyki
      Środki z KPO dla Polski. Szłapka: Jaki powinien zapisać się na podstawowy kurs matematykiPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na