Reklama

Reklama

Gigantyczny Mao Zedong za 460 tysięcy dolarów

Grupa przedsiębiorców sfinansowała olbrzymią statuę ojca komunistycznych Chin Mao Zedonga. Mierzący 37 metrów – wymalowany złotą farbą – monument stanął w prowincji Henan. Według doniesień AFP kosztował 460 tysięcy dolarów.

Prace nad statuą trwały przez dziewięć miesięcy. Zostały zakończone w grudniu. W poniedziałek poinformowały o tym chińskie media.

Mao Zedong rządził Chinami twardą ręką. Często przybierał twarz krwawego dyktatora, historycy winią go za śmierć milionów. Mimo tych przewin, w Chinach - m.in. za sprawą kontrolowanej debaty publicznej i polityki historycznej -  jest obiektem kultu.

"Zapomnieliście o wielkim głodzie?"

Do zwolenników wodza - chociaż nie zaślepionych jego blaskiem -  należy m.in. prezydent Chin Xi Jinping, który nazwał go "wielką postacią", ale zastrzegł też, że Mao Zedong nie ustrzegł się błędów.

Reklama

Dosadniej te błędy wytykają internauci. Wspominają katastrofalną politykę gospodarczą Chin, która doprowadziła do śmierci z głodu ok. 40 mln osób.

"Zapomnieliście o wielkim głodzie, budując to coś?" - pytają w mediach społecznościowych. Inni są zachwyceni gigantyczną statuą wodza.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy