Marcin Wiącek - wykształcenie i kariera zawodowa
Marcin Wiącek jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach kontynuował karierę naukową na tej uczelni. W 2009 roku obronił doktorat, a w 2013 roku - habilitację.
W 2019 roku został zatrudniony na UW na stanowisku profesora. Jako prawnik i naukowiec specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest autorem wielu publikacji naukowych.
Poza pracą na uczelni, Marcin Wiącek zajmował się także praktyką prawniczą.
W latach 2003-2007 pracował w Trybunale Konstytucyjnym, a w latach 2007-2021 - w Biurze Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.Marcin Wiącek - wybór na rzecznika praw obywatelskich
Kandydatura Marcina Wiącka pojawiła się oficjalnie
w maju 2021 roku, gdy został zgłoszony przez partie opozycyjne (
PO,
Lewica,
Polska 2050).
Nie uzyskał jednak wówczas poparcia posłów Zjednoczonej Prawicy. Kandydatura została odrzucona w czerwcu.
W lipcu 2021 roku Marcin Wiącek ponownie został zgłoszony jako kandydat na RPO. Tym razem uzyskał wymaganą większość głosów w parlamencie. Jego wybór poparło 380 posłów.
Senat zatwierdził kandydaturę Marcina Wiącka
21 lipca 2021 roku. Dwa dni później Marcin Wiącek złożył ślubowanie.
Kadencja rzecznika praw obywatelskich trwa pięć lat. Marcin Wiącek - życie prywatne
Marcin Wiącek pochodzi z Mińska Mazowieckiego.
W 2018 r. na zlecenie Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego Marcin Wiącek przygotował projekt ustawy dotyczącej miejsc pamięci związanych z Postaniem Warszawskim pod nazwą "O zapewnieniu godnej pamięci i należytej ochrony miejsc spoczynku Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz innych osób zasłużonych w walkach o niepodległość i suwerenność Państwa Polskiego".