RPO o zmianach podatkowych: Część podatników może w sposób niekorzystny odczuć zmiany

WIDEO | Czwartek, 7 lipca (20:24)

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w rozmowie z Piotrem Witwickim odnosząc się do najnowszych zmian podatkowych, zaznaczył, że "są standardy konstytucyjne dotyczące tego w jakiej formie i postaci takie zmiany mogą być wprowadzane".

- Polityka podatkowa jest w dużej sferze uznania i swobody parlamentu, za które ten ponosi odpowiedzialność przed wyborcami. Natomiast są pewne reguły, jak chociażby zakaz zmian na niekorzyść podatnika w trakcie roku podatkowego, których należy przestrzegać - powiedział rzecznik praw obywatelskich.

Zaznaczył jednocześnie, że prowadził rozmowy z ekspertami i dysponuje ekspertyzami, które wskazują na zagrożenie dla części podatników.

- Istnieje zagrożenie, że na skutek likwidacji tzw. Instytucji rolowania zaliczek, część podatników może w sposób niekorzystny odczuć zmiany w kwestiach podatkowych - powiedział. Oczekuje na wyjaśnienia i ekspertyzy w tym zakresie i wówczas będę wstanie podjąć decyzję, czy ta kwestia wpisuje się w regulacje konstytucyjne. Jeśli wykażą one, że podatnicy na zmianach zyskają, wówczas sprawy nie ma - dodał.

Fragment programu "Gość Wydarzeń", emitowanego na antenie Polsat News.
Polsat News
Najlepsze tematy