Reklama

Reklama

Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła? Liczne msze z okazji Święta Niepodległości

11 listopada obchodzimy święto narodowe - Święto Niepodległości. Uważane jest za jedno z ważniejszych świąt w ciągu roku. Celebrujemy w tym czasie powrót naszego państwa na mapy świata. Jak obchodzimy ten wyjątkowy dzień? Czy 11 listopada msza w kościele jest obowiązkowa? Czy jest to święto nakazane?

Wiele świąt obchodzonych w naszym kraju połączonych jest z wiarą katolicką. Nie inaczej jest w przypadku Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada organizowane są uroczyste msze za wolność naszego narodu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje wyłącznie kilka świąt nakazanych w ciągu roku. Czy Święto Niepodległości do nich należy? Sprawdźmy, czy 11 listopada trzeba iść do kościoła.

Reklama

Co obchodzimy 11 listopada?

Święto Niepodległości obchodzone jest każdego roku 11 listopada. Tego właśnie tego dnia 1918 roku doszło do rozejmu w Compiègne. Francja, Wielka Brytania i Rosja zawarły wtedy sojusz z Cesarstwem Niemieckim. Porozumienie spowodowało przywrócenie Polski na mapy świata po 123 latach zaborów.

Dzień podpisania porozumienia w Compiègne nie od razu stał się świętem. Po powrocie Rzeczpospolitej Polskiej na mapy wiele środowisk świętowało tę okazję według własnych terminów. Zwolennicy marszałka Piłsudskiego wybrali sobie za termin 10 listopada. Tego bowiem dnia marszałek Piłsudski powrócił do Warszawy po czasie niewoli.

Lewica podjęła decyzję o świętowaniu wolności 7 listopada, natomiast konserwatyści 7 października. Oba środowiska posiadały własne uzasadnienia na konkretne terminy święta. 7 listopada Ignacy Daszyński utworzył w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy RP. 7 października Rada Regencyjna ogłosiła powstanie Królestwa Polskiego.

W 1937 roku zdecydowano się ujednolicić datę święta na 11 listopada.

Jak obchodzimy Święto Niepodległości?

11 listopada obchodzony jest na wiele różnych sposobów. Część osób decyduje się celebrować ten dzień ze spokojem oraz refleksją. Zostawiane są kwiaty oraz znicze przed ważnymi dla naszej historii miejscami. Inni uważają natomiast, że tego dnia powinno się świętować poprzez głośne wiwatowanie na cześć wolności. Odbywają się wtedy oficjalne marsze oraz pokazy militarne.

Czy 11 listopada trzeba wziąć udział w mszy?

W Święto Niepodległości w kościołach odbywają się msze za ojczyznę. Są one ważnym elementem corocznego celebrowania, pomimo iż 11 listopada nie trzeba iść do kościoła. Informacje na ten temat znajdują się w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja, w której 11 listopada przypadać będzie na niedzielę. Każda niedziela uznana jest za dzień nakazany na odpoczynek i składanie modlitwy Bogu.

Jakie święta są nakazane w Polsce?

Wszystkie święta nakazane wymienione są w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Wtedy to wierni zobowiązani są wziąć udział w mszy świętej. W tych dniach również powinni powstrzymać się od prac niekoniecznych. Zgodnie z kanonem nr 1246, świętami nakazanymi w Polsce są:

  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia),
  • Objawienie Pańskie (6 stycznia),
  • Wniebowstąpienie Pańskie (18 maja 2023 - święto ruchome),
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (8 czerwca 2023 - święto ruchome),
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada),
  • Narodzenie Pana Jezusa Chrystusa (25 grudnia).

Prawo Kanoniczne mówi również o tym, w jakich sytuacjach nakaz zostaje spełniony. W tych dniach zobowiązani jesteśmy wziąć udział w obrządku zgodnym z zasadami Kościoła. Uznane nam również będzie złożenie podziękowań Bogu wieczorem, w dzień poprzedzający święto.

***

Czytaj także:

Świąteczny tramwaj na ulicach Warszawy. Jest niespodzianka

Nie taki diabeł straszny, czyli jak stałem się apostatą

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy