Reklama

Reklama

Święto Niepodległości: Kotyliony, marsze, biegi... Czyli jak świętować 11 listopada?

W 1918 roku Polska po 123 latach zaborów i nieobecności na mapie świata odzyskała upragnioną niepodległość. Na cześć tego ważnego wydarzenia zostało ustanowione święto narodowe, które będziemy niedługo obchodzić. W jaki sposób można celebrować 11 listopada i oddać cześć Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania wolności? Narodowe Święto Niepodległości - dlaczego świętujemy 11 listopada?

Data Narodowego Święta Niepodległości związana jest z dniem, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. Ten wielki wizjoner, polski działacz społeczny i polityk, który 10 listopada przybył do Warszawy z twierdzy magdeburskiej, stał się także Naczelnikiem Państwa. Oprócz tego 11 listopada Niemcy podpisały zawieszenie broni, które oficjalnie zakończyło I wojnę światową.

Święto Niepodległości: Jak świętować 11 listopada?

Na część tych wzniosłych i ważnych wydarzeń ustanowiono święto, którego główne obchody co roku odbywają się na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza gromadzą się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, a punktualnie o 12.00 ma miejsce uroczysta zmiana warty wojskowej.

Reklama

W tym podniosłym dniu w dużych miastach i mniejszych miejscowościach organizowane są uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1918 roku, zaś w kościołach odprawiane są msze w intencji ojczyzny, w których można wziąć udział.

Warto również wywiesić biało-czerwoną flagę, czyli jeden z symboli państwowości, aby pielęgnować polskie tradycje niepodległościowe, a także okazać szacunek do osób i wydarzeń, dzięki którym dzisiaj jesteśmy wolnym narodem. Jeśli masz dziecko, możesz razem z nim w ramach kultywowania patriotycznych zachowań przygotować np. kotyliony w barwach narodowych albo postawić na naukę wojskowych piosenek i hymnu oraz rozmawianie o tym, czym jest wolność, honor i ojczyzna.

Świętuj 11 listopada kulturalnie i na sportowo

Bardzo popularną formą obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości jest udział w koncertach o tematyce wolnościowej. Największe wydarzenie tego typu od 2009 roku odbywa się w Muzeum Powstania Warszawskiego i jest transmitowane w telewizji.

Oczywiście warto też wziąć udział w mniejszych uroczystościach patriotycznych, które na pewno odbędą się niedaleko twojego miejsca zamieszkania. Wystarczy prześledzić lokalne atrakcje, aby znaleźć odpowiednią formę, która cię zainteresuje. Niezwykle popularne są wykłady o tematyce historycznej, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych i narodowe marsze. Ciekawym pomysłem celebracji 11 listopada może być również udział w grze miejskiej o tematyce patriotycznej.

Jeśli jesteś osobą, która uwielbia sport i nie wyobraża sobie dnia bez aktywności fizycznej, możesz świętować 11 listopada, biorąc udział w niepodległościowym biegu. Tego typu wydarzenia organizowane są nie tylko w Warszawie, ale też w większych miastach na terenie całej Polski.

Gęsina i świętomarcińskie rogale na 11 listopada

Święto Niepodległości przypada w dniu imienin św. Marcina. Wielu osobom 11 listopada kojarzy się z legendarnymi rogalami oraz przygotowywaniem na obiad dań, w których główną rolę odgrywa gęsina. Choć tradycja pochodzi z terenów Poznania, to jedzenie tego typu potraw i kosztowanie słodkich wypieków stało się popularne w pozostałych częściach Polski. Przysmaki możesz z łatwością przygotować samodzielnie i poczęstować nimi bliskich. Dzień 11 listopada, który dla wielu osób jest czasem wolnym od pracy, warto bowiem spędzić w gronie najbliższych.

Czytaj też: Nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niezależnie od dochodu. Czy przysługuje ci nowy dodatek?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy