Reklama

Reklama

Imieniny ulicy Święty Marcin po nowemu. Poznań szykuje się na zmiany

11 listopada w całej Polsce obchodzony jest Narodowe Święto Niepodległości. Jest to szczególnie ważna data dla poznaniaków, którzy oprócz upamiętnienia odzyskania niepodległości naszego kraju, hucznie obchodzą imieniny jednej z najważniejszych ulic w stolicy Wielkopolski - Świętego Marcina. W tym roku obchody tego święta będą wyglądały nieco inaczej, jednak nie obejdzie się bez tradycyjnych świętomarcińskich atrakcji.

Imieniny ulicy Święty Marcin 

Ulica Świętego Marcina ma bardzo bogatą historię i stanowi ważny punkt na mapie Poznania. Obecnie znajdują się tam jedne z najważniejszych budynków miasta oraz inne pomniki historii, m.in.: Centrum Kultury Zamek, gmach Dyrekcji Poczty, Akademia Muzyczna, Collegium Minus z Aulą Uniwersytecką, kultowe Kino Muza, a także Pomnik Ofiar Czerwca 1965.

Od 1994 roku Centrum Kultury Zamek organizuje Imieniny ulicy Święty Marcin, czyli rodzinny festyn pełen różnorodnych atrakcji. Jednym z najbardziej widowiskowych elementów obchodów jest Korowód z patronem ulicy na czele. Święty Marcin ubrany w strój legionisty zazwyczaj wyrusza z Kościoła pw. św. Marcina, jednak zdarzało się, że jego trasa była zmieniana. Towarzyszy mu kolorowy pochód współtworzony przez grupy muzyków, tancerzy, aktorów, sportowców, rekonstruktorów historycznych, a także kuglarzy. Ogromne wrażenie robią najróżniejsze platformy oraz szczudlarze w barwnych przebraniach. Następnie, gdy Święty Marcin dociera pod CK Zamek, prezydent miasta wręcza mu klucze do bram Poznania, a obchody Imienin ulicy Święty Marcin zostają oficjalnie otwarte.

Reklama

Podczas obchodów poznaniacy mogą wziąć udział w licznych warsztatach i animacjach, seansach filmowych, a także pokazach artystycznych. Organizowane są też koncerty oraz kiermasz tradycyjnych, certyfikowanych rogali świętomarcińskich wypełnionych nadzieniem z białego maku. Podczas festynu można zakupić rękodzieła oraz spróbować przysmaków takich jak wino świętomarcińskie czy też gęsina.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Będą zmiany

Ulubione święto poznaniaków już od 2 lat wygląda zupełnie inaczej. W ubiegłych latach festyn i korowód nie mogły odbyć się z powodu pandemii. Z kolei w tym roku plany zorganizowania Imienin Ulicy pokrzyżowały remonty w okolicach Centrum Kultury Zamek. Z tego powodu tegoroczne obchody pod nazwą Dni Świętomarcińskich 2022 zostały przeniesione w inne miejsca. Atrakcje świętomarcińskie odbędą się na Placu Kolegiackim, na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, a także w Parku Chopina.

Organizatorzy informują, że obchody będą przebiegały pod hasłem "Czyń dobro", a ich celem jest włączenie społeczności ukraińskiej przebywającej w Poznaniu w obchody święta. Działania integracyjne mają być też podziękowaniem ze strony Ukraińców za otwartość i gościnność mieszkańców Poznania. Wyjątkowym punktem tegorocznego programu będzie wspólne zakończenie wyszywania wielkiego obrusa z elementami haftów polskich i ukraińskich oraz z napisem "CZYŃ DOBRO". Do haftowania będą mogli dołączyć na placu Kolegiackim wszyscy chętni.

Nie obejdzie się również bez pokazów akrobatycznych i sportowych, w których wezmą udział uczestnicy byłego korowodu. Oprócz występów i koncertów, tego dnia w Poznaniu odbędą się również seanse filmowe i spektakle teatralne, a także tradycyjny Kiermasz Świętomarciński. Dodatkowo lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy ulicy, będący członkami Koalicji Święty Marcin postanowili zorganizować imprezę o nazwie "Stary Dobry Święty Marcin", która odbędzie się na wyremontowanej i otwartej części tej ulicy. Tam, odbędzie się Targ Świętego Marcina z lokalnymi produktami, koncerty, spektakle, a także warsztaty dla rodzin z dziećmi.

Czytaj też: Nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niezależnie od dochodu. Czy przysługuje ci nowy dodatek?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy