Reklama

Święto Niepodległości

Pokaz fajerwerków z okazji Dnia Niepodległości w USA /BRENDAN SMIALOWSKI / AFP /AFP
Święto Niepodległości jest świętem państwowym. Dzień ten jest wolny od pracy, by móc celebrować wolność i suwerenność narodu. Święto to obchodzone jest przez wiele krajów na całym świecie. Daty są jednak różne, zależne od historii danego państwa. 

W wielu krajach Święto Niepodległości obchodzi się w podobny do siebie sposób. Odbywają się wtedy liczne koncerty, parady, marsze i pokazy. Politycy oraz urzędnicy wygłaszają tego dnia patriotyczne przemowy. Wielu obywateli tego dnia składa kwiaty w miejscach mających duże znaczenie dla historii narodu. Weterani wojskowi i zasłużeni obywatele otrzymują tego dnia specjalne wyróżnienia. 

Część państw nie obchodzi Święta Niepodległości. Spowodowane jest to faktem, iż nigdy nie utraciły suwerenności. Inne natomiast, takie jak Niemcy, celebrują złączenie narodu w jedno wspólne państwo. Dlatego też w Niemczech obchodzi się Dzień Jedności Niemiec, na znak zburzenia Muru Berlińskiego. 

Niektóre narody Święto Niepodległości obchodzą dwa razy do roku. Są to kraje należące kiedyś do Związku Radzieckiego. Świętują one powstanie państw po I wojnie światowej oraz wyzwolenie od Rosji. Sposób świętowania jednak jest identyczny co w innych krajach.

Wiadomości

Wideo