Reklama

Reklama

11 listopada. Dyspensa w archidiecezji warszawskiej. Kard. Nycz zdecydował

W tym roku Święto Niepodległości 11 listopada przypada w piątek. W związku z tym, że jest to święto narodowe, w archidiecezji warszawskiej w ten dzień nie będzie obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Decyzję o udzieleniu dyspensy na 11 listopada na terenie diecezji podjął kard. Kazimierz Nycz.

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada przypada w tym roku w piątek. W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym,wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

11 listopada a dyspensa. Kard. Kazimierz Nycz zdecydował ws. archidiecezji warszawksiej

"Mając na względzie, że Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada, przypada w tym roku w piątek, zaś uroczysty charakter tego dnia sprzyja radosnemu i świątecznemu przeżywaniu tego wydarzenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

Reklama

Jednocześnie zalecił, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego.

Dyspensa. Co to jest?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia. 

Reklama

Reklama

Reklama