Reklama

Reklama

Kościół wprowadził kary dla świeckich, którzy w mediach zdradzą tajemnicę spowiedzi

Penitent, który mówi w mediach o tym, co usłyszał od spowiednika, popełnia przestępstwo - mówi ks. prof. Piotr Majer. Z kolei w przypadku spowiednika "zdrada sakramentalnej tajemnicy spowiedzi to jedno z najcięższych przestępstw zagrożone karą ekskomuniki, zarezerwowaną dla Stolicy Apostolskiej."

Zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka 1 czerwca br. konstytucją apostolską "Pascite gregem Dei" (łac. Paście stado Boże) weszły w życie 8 grudnia br. Na jej podstawie została znowelizowana księga VI Kodeksu prawa kanonicznego o sankcjach karnych w Kościele.

Kary dla penitentów

Ks. prof. Piotr Majer, kanonista, kierownik Katedry Kanonicznego Prawa Małżeńskiego na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i konsultor Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że w nowym prawie kanoniczym wiele kar ma charakter obligatoryjny, czyli nakazany, a więc przełożony ma obowiązek ukarać przestępcę. Dotychczas sprawca przestępstwa jedynie mógł zostać ukarany.

Reklama

Ks. Majer wyjaśnia także, że w znowelizowanym Kodeksie prawa kanonicznego wprowadzono m.in. możliwość stosowania kary suspensy wobec świeckich czy kary dla penitentów, którzy występując w mediach, łamią tajemnicę spowiedzi. Zwrócił uwagę, że spowiednik, będąc związany tajemnicą spowiedzi, nie może zaprzeczyć słowom penitenta ani nie może się bronić.

Zaznacza, że jeśli tego przestępstwa dopuściłby się spowiednik, to popełniałby "zdradę sakramentalnej tajemnicy spowiedzi", czyli "jedno z najcięższych przestępstw w prawie kanonicznym, zagrożone karą ekskomuniki, zarezerwowaną dla Stolicy Apostolskiej". Oznacza to, że z kary ekskomuniki "latae sententiae", czyli "wiążącej mocą samego prawa", może zwolnić jedynie Stolica Apostolska.

Kanonista zwrócił także uwagę, że "nie każdy grzech jest przestępstwem, za które grozi kara kanoniczna w zakresie zewnętrznym".


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy