Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Specjalny status Polaków w Ukrainie. Zełenski wniósł projekt ustawy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie. - W stosunkach z Polską osiągnęliśmy najwyższy poziom zaufania - skomentował proponowane zmiany ukraiński prezydent.
Jak podkreślono, projekt ustawy o "prawnych i socjalnych gwarancjach" dla obywateli Polski w Ukrainie to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.
"Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy, nie tylko jeśli chodzi o ostatnie dziesięciolecia, ale o wiele pokoleń naszych narodów. I musimy wzmacniać nasze stosunki we wszystkich sferach" - podkreślił Zełenski.
Projekt przewiduje analogiczne prawa i gwarancje do przyjętych w marcu w Polsce w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt daje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych w Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.
Wcześniej w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda poinformował o skierowaniu przez prezydenta Zełenskiego do parlamentu projektu ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu w Ukrainie. - Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie: "Wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani". Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem, w tych wszystkich sprawach, o których mówić często trudno - powiedział Andrzej Duda.
Honorowy tytuł dla Przemyśla
Prezydent Ukrainy nadał również miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika.
W komunikacie podkreślono, że tytuł przyznano za "bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności".
Wcześniej w ten sposób uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje