Reklama

Najkrótszy dzień w roku już dziś. Kiedy wypada przesilenie zimowe 2022?

Najkrótszy dzień w roku już dziś. To doba, podczas której światło słoneczne pojawi się zaledwie na kilka godzin. Od tego czasu dzień zacznie się wydłużać, a noc skracać. Jest to również początek astronomicznej zimy. Sprawdź, z czym wiąże się przesilenie zimowe 2022.

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

Najkrótszy dzień w roku nazywany jest również przesileniem zimowym. To czas, gdy Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej. Najkrótszy dzień w roku, ze względu na długość roku słonecznego, wypada 21 albo 22 grudnia.

W 2022 roku najdłuższa noc i najkrótszy dzień przypada 21 grudnia. Jest to nie tylko najkrótszy dzień w tym roku, ale równocześnie początek astronomicznej zimy. Podczas jego trwania, promienie słońca mają najdłuższą drogę do pokonania w ciągu roku.

Reklama

Ile trwa najkrótszy dzień 2022 roku? Ile godzin ma najdłuższa noc w roku?

Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Będzie ona różniła się jednak w zależności od regionu Polski.

Średnio ten dzień potrwa około 7,5 godziny. Najkrótszy będzie on nad morzem, a najdłuższy w górach. Oznacza to, że najdłuższa noc w roku potrwa około 16,5 godziny.

Najkrótszy dzień 2022. Czy przesilenie zimowe wypada zawsze tego samego dnia?

Najkrótszy dzień może mieć różne daty. Na jego określenie wpływa długość roku zwrotnikowego. Obecnie wynosi on około 365 dni, 5 godzin i 49 minut.

Co ciekawe, w dwa poprzednie lata najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku również wypadały 21 grudnia. Natomiast w przyszłym roku najkrótszy dzień przypada 22 grudnia.

Najkrótszy dzień w roku. O której wschód i zachód Słońca?


Tak jak wspominaliśmy, czas trwania najkrótszego dnia w roku jest uzależniony od regionu Polski. Najdłużej Słońce będzie widoczne w południowej Polsce. W Zakopanem tego dnia wschód nastąpi o godzinie 07:32, a zachód o 15:43. Dzień w tym miejscu będzie trwał 8 godzin i 11 minut.

Natomiast na północy Polski, w Jastrzębiej Górze wschód Słońca nastąpi o godzinie 08:08., a zachód o 15:21. Oznacza to, że tutaj najkrótszy dzień w roku potrwa zaledwie 7 godzin i 13 minut.

W stolicy Polski wschód Słońca nastąpi o 07:43, a zachód o 15:25. Skutkuje to tym, że w Warszawie najkrótszy dzień w roku będzie trwał 7 godzin i 42 minuty.

Zobacz: Święta po wodzie, potem pogodowy zwrot. Prognoza długoterminowa

Tradycje dawnych Słowian podczas przesilenia zimowego

Najkrótszy dzień w roku oraz związane z nim przesilenie zimowe stanowiło wyjątkowy czas dla naszych przodków. To właśnie w okresie późnej jesieni oraz zimy Słowianie odpoczywali od pracy i biesiadowali.

Wśród trwających wtedy uroczystości przypadały między innymi Hody, zwane także Szczordymi Godami lub Szczodruszkami. Podczas tego święta Słowianie świętowali zwycięstwo światła nad ciemnością. Od tego czasu dni stawały się coraz dłuższe, co zwiastowało nadejście wiosny. Najkrótszy dzień w roku był dla Słowian również okazją do wróżb i obdarowywania się prezentami.

Najkrótszy dzień w roku a samopoczucie

Najkrótszy dzień w roku ma również wpływ na samopoczucie. Wiąże się to z coraz mniejszą liczbą słonecznych dni i nieprzyjemną aurą. Może to skutkować wahaniami nastroju czy większym zmęczeniem. Dodatkowo w tym okresie wiele osób skarży się na zmniejszoną motywację, bóle głowy oraz trudności z zasypianiem.

Co więcej, te dolegliwości mogą wynikać z niedoboru witamin, ponieważ w tym czasie, ze względu na panujący klimat, mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego, które jest źródłem witaminy D. Jej niedobory mogą właśnie powodować senność, bóle głowy i mięśni oraz zmęczenie. Warto szczególnie w tym okresie zadbać o suplementacje witamin, a jeśli objawy będą się pogłębiały, konieczne będzie skonsultowanie się ze specjalistą.

Czytaj również:

Kiedy zaczyna się zima 2022? Ta kalendarzowa i ta astronomiczna

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy