Reklama

Reklama

Małpia ospa. Jakie ma objawy? Czy jest w Polsce? Aktualna lista krajów, w których wykryto chorobę

Małpia ospa – tropikalny wirus, który do tej pory występował głównie na terenie Afryki – dotarł również do innych zakątków świata. Aktualnie jego obecność potwierdzono w 17 krajach, w tym 13 europejskich. Jakie objawy ma małpia ospa i czy stanowi takie zagrożenie epidemiologiczne jak koronawirus?

Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa wywołana przez Orthopoxvirus, której rozprzestrzenianie się pomiędzy ludźmi jest dość ograniczone. Jeszcze do niedawna wiele osób o niej nie słyszało - sytuacja zmieniła się jednak, gdy 7 maja Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego poinformowała o pierwszym w kraju wykrytym przypadku wirusa.

Małpia ospa - do których krajów już dotarła?

Pierwszym krajem na naszym kontynencie, w którym stwierdzono zachorowanie na małpią ospę, była Wielka Brytania. Do piątku wykryto tam prawie 60 nowych przypadków. Równie dynamicznie sytuacja rozwija się w Hiszpanii (ponad 40 potwierdzonych zachorowań) oraz w Portugalii (liczba zdiagnozowanych chorych przekroczyła 35).

Reklama

Wirus małpiej ospy w Europie został wykryty w takich krajach jak:

 •        Wielka Brytania
 •        Hiszpania
 •        Portugalia
 •        Holandia
 •        Niemcy
 •        Belgia
 •        Włochy
 •        Francja
 •        Słowenia
 •        Szwajcaria
 •       Austria
 •       Szwecja
 •       Czechy

Do tej pory w Polsce nie zarejestrowano żadnego pacjenta zakażonego małpią ospą.

Choroba pojawiła się również na innych kontynentach. Pojedyncze przypadki zanotowano w USA, Kanadzie, Australii oraz Izraelu.

Jakie objawy ma małpia ospa? W jaki sposób można się nią zarazić?

Do zakażenia wirusem małpiej ospy dochodzi w przypadku bezpośredniego kontaktu z nosicielem. Najczęściej jego przyczyną było ugryzienie przez zarażoną małpę. WHO zaznacza, że do tej pory transmisja wtórna, czyli przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka miało miejsce bardzo rzadko - głównie w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi lub wydzielinami ludzkiego organizmu, a choroba nie była uznawana za bardzo zaraźliwą.

"Ostatnie przypadki zakażeń są pod kilkoma względami nietypowe" - ocenia dyrektor WHO Hans Kluge. Potwierdza on również, że wiele z nowych zachorowań na małpią ospę rozpoznano wśród osób, które nie podróżowały do Afryki. Często są one wynikiem przenoszenia wirusa drogą płciową.

Do najbardziej charakterystycznych objawów małpiej ospy należą:

 •        gorączka,
 •        ból głowy,
 •        ból mięśni,
 •        ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie,
 •        obrzęk węzłów chłonnych,
 •        wysypka

W przypadku małpiej ospy wysypka pojawia się zazwyczaj 1-3 dni od momentu wystąpienia gorączki. Występuje głównie na twarzy oraz kończynach, a jej wygląd się zmienia. Tak jak w przypadku ospy wietrznej, najpierw pojawiają się niewielkie czerwone krostki, które z czasem powiększają się i wypełniają płynem surowiczym. Po czasie zmiany skórne wysychają tworząc strupki, a następnie odpadają.

Małpia ospa - powikłania. Czy ta choroba jest groźna?

Lekarze zaznaczają, że przebieg infekcji małpią ospą zazwyczaj jest łagodny. Zazwyczaj mija ona po ok. 2-4 tygodniach i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Ospa małpia może ona jednak powodować powikłania, w postaci odoskrzelowego zapalenia płuc, infekcji oczu, posocznicy,  a nawet zapalenia mózgu.

Małpia ospa a widmo kolejnej pandemii - co mówią lekarze?

WHO podaje, że w najbliższym czasie możliwa jest szersza niż do tej pory transmisja wirusa małpiej ospy.

"W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy. Obawiam się, że transmisja może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy są dla wielu osób nieznane" - mówił Hans Kluge. Zaznaczył również, że osoby z podejrzeniem małpiej ospy powinny być poddawane badaniu  i izolacji aż do wystąpienia objawów.

Lekarze i naukowcy zapewniają jednak, że nie należy wpadać w panikę - większość odnotowanych przypadków ma łagodny przebieg i nie jest stanowi niebezpieczeństwa dla ludzkiego życia. Przekonują oni również, że szczepionka przeciw ospie prawdziwej pomoże w jej zwalczeniu. Obecnie nie powinniśmy więc obawiać się kolejnej pandemii.

Małpia ospa - jak reaguje świat?

Mając w pamięci sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wiele krajów bardzo ostrożnie podchodzi do doniesień dotyczących nowej choroby. W Niemczech, gdzie liczba przypadków małpiej ospy nie przekroczyła 10, ogłoszono izolację dla zakażonych osób. Ma ona trwać 21 dni. Kraj zaopatruje się również w szczepionki przeciwko ospie prawdziwej - na ten moment zamówiono 40 000 dawek.

Również Belgia wprowadza obostrzenia - tam również zakażonych małpią ospą czeka 3-tygodniowa kwarantanna. Działanie to ma na celu zminimalizowanie ryzyko transmisji wirusa na większym obszarze.

Czytaj również:

Małpia ospa budzi niepokój - głos Ministerstwa Zdrowia

Francja będzie szczepić przeciw małpiej ospie

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy