Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Francja będzie szczepić przeciw małpiej ospie
Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że rekomenduje szczepienia przeciw małpiej ospie osobom z grupy ryzyka, czyli tym, którzy mieli kontakt z zakażonymi.
![Małpia ospa daje charakterystyczne objawy](https://i.iplsc.com/-/000FFO0IN3ESRJFH-C461-F4.webp)
Szczepionki są zalecane osobom, które miały styczność z chorymi. Rekomendacja ministerstwa zdrowia dotyczy także pracowników szpitali i personelu medycznego, który opiekował się i opiekuje chorymi.
Zdaniem ministerstwa, przyjęcie szczepionki już po kontakcie ma sens, ponieważ okres inkubacji wirusa małpiej ospy trwa od 6 do 16 dni. Według resortu preparat trzeba przyjąć w czasie od 4 do 14 dni od momentu ekspozycji.
Do tej pory we Francji potwierdzono trzy przypadki zakażenia.
Małpia ospa. Jakie są objawy?
W przeciwieństwie do wirusa SARS-CoV-2, który roznosi się poprzez maleńkie kropelki unoszące się w powietrzu - zwane aerozolami, małpia ospa rozprzestrzenia się w wyniku bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi, takimi jak ślina z kaszlu.
Oznacza to, że osoba z małpią ospą zakazi znacznie mniej osób z najbliższego otoczenia, niż osoba z SARS-CoV-2. Oba wirusy mogą wywoływać objawy grypopodobne, ale małpia ospa wywołuje również powiększone węzły chłonne i charakterystyczne, wypełnione płynem zmiany na twarzy, dłoniach i stopach.
Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.
INTERIA.PL/PAP