Reklama

Kiedy ferie zimowe w Warszawie, a kiedy w Krakowie? Harmonogram przerwy semestralnej 2023

Nadszedł styczeń, a wraz z nim zbliżają się ferie zimowe 2023. Uczniowie nie mogą się już doczekać dwutygodniowej przerwy od nauki. Nie wszyscy jednak udadzą się na wolne w tym samym terminie. Jak prezentuje się podział ferii zimowych 2023 roku? Które województwa skorzystają z przerwy jako pierwsze?

Część uczniów nie musi długo czekać na kolejną przerwę od nauki. Już w połowie stycznia część województw uda się na ferie zimowe. Które z nich skorzystają z ferii jako pierwsze? Jak prezentuje się harmonogram ferii zimowych 2023? Dowiedzmy się, w jakich terminach uczniowie będą mogli odpocząć od nauki.

Kiedy są ferie zimowe 2023?

Ferie zimowe w 2023 roku zaplanowane są w terminie od 16 stycznia do 26 lutego. Pierwsi na ferie pójdą uczniowie z lubuskiego, śląskiego, łódzkiego, pomorskiego i podkarpackiego. Dzieci i młodzież m.in. z dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego i opolskiego będą musiały poczekać na wolne najdłużej.

Reklama

Dlaczego ferie są w różnych terminach?

Rozdzielenie ferii zimowych na kilka odrębnych terminów po raz pierwszy miało miejsce w roku szkolnym 2003/2004. Spowodowane było to nadmiarem klientów w ośrodkach turystycznych. Rozdzielenie ferii na odrębne terminy pozwala każdemu skorzystać z atrakcji, bez obaw o brak miejsc. Dodatkowo każdego roku terminarz ferii zimowych planowany jest od nowa.

Pierwsza tura ferii już od 16 stycznia: Lubelskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, ślaskie

W roku szkolnym 2022/2023 w pierwszym terminie z ferii skorzysta 5 województw. 16 stycznia na ferie pójdą uczniowie z lubelskiego, pomorskiego, podkarpackiego, łódzkiego i śląskiego. Dla nich ferie zimowe trwać będą do 29 stycznia.

Dwa województwa z feriami od 23 stycznia: Podlaskie i warmińsko-mazurskie

Druga tura ferii zimowych trwać będzie od 23 stycznia do 5 lutego 2023. W tym okresie na przerwę udadzą się uczniowie zaledwie dwóch województw - podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Łącznie na przerwę pójdzie ponad 300 tysięcy uczniów z prawie 2 tysięcy placówek edukacyjnych.

Dla kogo ferie z końcem stycznia? Małopolskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie

Z końcem stycznia na ferie udadzą się uczniowie z kolejnych województw. 30 stycznia ferie rozpocznie województwo kujawsko-pomorskie, małopolskie, wielkopolskie, świętokrzyskie oraz lubuskie. Uczniowie z tej grupy powrócą do szkół dopiero 12 lutego.

13 lutego - ostatnia grupa na feriach. Mazowieckie, dolnośląskie, opolskie, zachodniopomorskie

Ostatnią grupą są uczniowie z dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Uczniowie tych województw skorzystają z wolnego w terminie od 13 do 26 lutego. Jako iż w tym roku idą na przerwę jako ostatni, istnieje szansa, że w przyszłym roku ferie czekać ich będą dużo szybciej.

Terminarz ferii zimowych 2023

Terminarz ferii zimowych 2023 prezentuje się następująco:

  • 16-29 stycznia 2023 - województwo lubelskie, śląskie, łódzkie, pomorskie i podkarpackie,
  • 23 stycznia - 5 lutego 2023 - województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • 30 stycznia - 12 lutego 2023 - województwo kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i małopolskie,
  • 13-26 lutego 2023 - województwo dolnośląskie, zachodniopomorskie, mazowieckie i opolskie.

***

Czytaj także:

Wirus RSV u dzieci i dorosłych. Jakie ma objawy?

Nawet 21 dni dodatkowego urlopu. Ty też możesz liczyć na ekstra wolne?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ferie zimowe 2023 | szkoła | przerwa | województwo

Reklama

Reklama

Reklama