Święta nakazane w Polsce w 2023 roku. Kiedy musisz uczestniczyć we mszy?
Święta nakazane wiążą się z obowiązkiem uczestnictwa we mszy świętej. Z tego powodu wiele osób zainteresowanych jest tym, kiedy wypadają one w 2023 roku. Znana jest już lista świąt obowiązkowych na nowy rok. Sprawdź, kiedy wierni muszą uczestniczyć w liturgii i jak wypadają poszczególne święta nakazane, w które trzeba iść do kościoła.

Spis treści:
Święta nakazane w Polsce. Co to jest święto nakazane?
Święto nakazane, zwane również obowiązkowym to określenie na dni świąteczne, w których wierni należący do Kościoła katolickiego są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej, a także powstrzymać się od wykonywania prac, które są niekonieczne.
Lista świąt, uznawanych za święta nakazane i zobowiązujących do przestrzegania powyższych zaleceń regulowana jest poprzez Kodeks Prawa Kanonicznego.
Niedziela - czy to święto nakazane?
Każda niedziela w roku jest świętem nakazanym. Zawsze w 7. dzień tygodnia wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Oprócz tego nie powinni w tym dniu pracować oraz wykonywać czynności, które nie są konieczne do zrobienia tego dnia.
Święta nakazane w Kościele katolickim: lista na 2023. Kiedy trzeba uczestniczyć we mszy?
Znana jest już lista świąt nakazanych w 2023 roku. Warto ją sprawdzić, aby wiedzieć, w które dni trzeba uczestniczyć we mszy. Przedstawiamy spis świąt obowiązkowych na następny rok:
- 1 stycznia (niedziela) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia (piątek) - Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego
- 9 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 21 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pańskie
- 28 maja (niedziela) - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
- 15 sierpnia (wtorek) - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) - Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia (poniedziałek) - Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Nie tylko święta nakazane. Pozostałe ważne dni dla katolików w 2023 roku
Poza wymienionymi powyżej świętami nakazanymi, również inne święta są obchodzone w ciągu roku w Kościele katolickim. Co prawda w te dni wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii, także w te święta, do których należą:
- 2 lutego - Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)
- 22 lutego - Środa Popielcowa
- 25 marca - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
- 6-8 kwietnia- Triduum Paschalne
- 10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny
- 3 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
- 29 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
- 29 czerwca - Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
- 8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
- 26 grudnia - Święto świętego Szczepana
Co jeśli nie mogę uczestniczyć we mszy w święta nakazane?
Oprócz uczestniczenia we mszy świętej w dzień święta nakazanego wierni mogą również uczestniczyć w liturgii wieczorem w dzień poprzedzający święto. Jednak mimo takiej opcji i tak w niektórych sytuacjach może być to niemożliwe.
Kościół katolicki nie określa precyzyjnie, kiedy dokładnie brak obecności na uroczystościach liturgicznych może być uzasadniony. Katechizm Kościoła Katolickiego dodaje również, że przykładem ważnego powodu nieobecności podczas mszy świętej mogą być choroba albo opieka nad niemowlętami.
Jednak zwyczajowo przyjmuje się, że jeśli z powodu ważnej przyczyny nie ma możliwości, aby udać się do kościoła, warto i tak pomodlić się na przykład we własnym domu.
W okresie pandemii coraz większą popularność zyskały również msze święte online, które są udostępniane przez niektóre parafie. To także dobra alternatywa, jeśli nie możemy osobiście pojawić się w kościele.
Należy jednak pamiętać, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego dobrowolne zaniedbanie uczestnictwa we mszy świętej, bez żadnego konkretnego powodu zaliczane jest, jako popełnienie grzechu ciężkiego.
Czytaj również:
Zobacz także: