Reklama

Te grupy dostaną podwyżki w 2023 roku. Tobie też wzrośnie pensja?

Od 1 stycznia 2023 roku - zgodnie z zapowiedziami rządu - wzrosła płaca minimalna. Ale to nie jedyna podwyżka. Ile według przyjętego rozporządzenia będą zarabiać Polacy? Sprawdź też, które grupy zawodowe mogą spodziewać się wyższych pensji w nowym roku.

Większa płaca minimalna już od 1 stycznia

Wynagrodzenie minimalne jest ściśle określone przepisami. To inaczej najniższa kwota, jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi zatrudnionemu na mocy umowy o pracę za wykonane świadczenie. Według zapowiedzi rządu już od 1 stycznia wzrosła kwota najniższej pensji w Polsce.

Od 1 stycznia 2022 roku wynosiła ona 3010 zł brutto. Podwyżki są odpowiedzią na rosnącą inflację i wyższe ceny w sklepach. Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi już od stycznia 2023 roku 3490 zł brutto. Warto dodać, że według danych GUS minimalne płace w Polsce ma 1,5 mln pracowników, co stanowi około 13 proc. ogółu osób zatrudnionych.

Reklama

Druga podwyżka płacy minimalnej w lipcu


Według zapowiedzi kolejna podwyżka zaplanowana jest na 1 lipca. Od tego dnia pensja minimalna skoczy o kolejne 110 zł i wyniesie 3600 zł. Oprócz tego rząd zapowiedział zwiększenie stawek godzinowych za pracę. "Najniższa krajowa" zwiększy się do 22,80 zł od 1 stycznia oraz do 23,50 zł od lipca.

Rząd tym samym skorzysta z przepisów ustawowych, które pozwalają na dwie podwyżki płacy minimalnej w roku w warunkach wysokiej inflacji.

Podwyżki dla pracowników budżetówek - co się zmieni od 1 stycznia 2023?


W 2023 roku - oprócz płacy minimalnej - mają także wzrosnąć wypłaty osób, które zatrudnione są w tzw. budżetówce. Nauczyciele (bez względu na stopień awansu) mają zarabiać od 1 stycznia o 7,8 proc. więcej. To oznacza, że pensja nauczyciela początkującego wyniesie 3691 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 3597 zł brutto, a dyplomowanego - 4553 zł brutto.

Zmiany obejmą również pracowników służb mundurowych. Podwyżki trafią m.in. do: policjantów, strażaków, pograniczników, pracowników służby więziennej, funkcjonariuszy SOP oraz osób zatrudnionych w służbach celno-skarbowych. Osoby te zarobią średnio o 640 zł brutto więcej niż w 2022 roku. Podwyżki (z wyrównaniem od początku roku) trafią do portfeli mundurowych dopiero 1 marca. O 7,8 proc. zwiększą się też pensje prokuratorów oraz sędziów.

Wyższe płace dla sektora medycznego


Na nieco większe pieniądze mogą liczyć także pielęgniarki, lekarze i ratownicy medyczni. W tym przypadku Federacja Przedsiębiorców Polskich wyliczyła, że płaca minimalna lekarza ze specjalizacją wyniesie 9935 zł brutto. Z kolei pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją ma zarobić do 8838 zł brutto. W przypadku pielęgniarek ze średnim wykształceniem płaca ma wynieść co najmniej 6988,82 zł brutto.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płaca minimalna | podwyżki płac | podwyżka pensji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy